Filip Chudý Rôzne Video

Keby prišlo k najhoršiemu… Ako je nemocnica v Považskej pripravená? VIDEO

Slovenské zdravotníctvo preberá, kde a čo sa dá urobiť v prípade rôznych scenárov. My sme zisťovali, ako je pripravená považskobystrická nemocnica.

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Nemocnica s poliklinikou v Považskej Bystrici už vo februári informovala o tom, že v prípade podozrenia na koronavírus treba postupovať opatrne, svojho lekára treba kontaktovať telefonicky a nie osobne. Zároveň oznámila, že najbližšie infekčné oddelenie je v prípade nášho regiónu vo Fakultnej nemocnici Trenčín.

Osem dýchacích prístrojov

V považskobys­trickej nemocnici teda nie sú priamo hospitalizovaní pacienti s ochorením COVID-19. V prípade negatívneho scenára však nemožno úplne vylúčiť možnosť, že by takto musela pomôcť aj ona.

Preto sme sa zaujímali, ako je pripravená na takúto alternatívu, resp. či by vedela pomôcť pri ťažkých stavoch pacientov, ktorí by už potrebovali aj pomoc s dýchaním a pod. Riaditeľ NsP Považská Bystrica Igor Steiner uviedol, že majú osem dýchacích prístrojov.

Pripravujú sa

Ako ďalej uviedol, oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (ARO) prerábajú na tzv. „špinavú“ a „čistú“ časť. „V tej ,špinavejʻ by boli uložení práve infekční pacienti, resp. pri ktorých je podozrenie na infekčné ochorenie. Tam sú dve lôžka plnohodnotne intenzívne vybavené kyslíkom, dýchacím prístrojom, proste so všetkým,“ ozrejmil riaditeľ.

Zároveň pripomenul, že nie sú nemocnicou, ktorá je určená na tieto stavy, preto nepredpokladá, že dané priestory nejako extra využijú. „Ak sa však zaplní trenčianska nemocnica, resp. ďalšie blízke nemocnice, chceme byť pripravení aj na takúto alternatívu. Zatiaľ tie lôžka využívame pre bežných pacientov, ktorí potrebujú takúto starostlivosť,“ do­dal.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie