Filip Chudý Samospráva

Kauza kontrolóra z Považskej: Pracoval, aj keď už nemal, primátor reaguje

Považskobystrický hlavný kontrolór prišiel za jazdu pod vplyvom alkoholu o funkciu. V práci však pokračoval ďalej.

Ilustračný obrázok k článku Kauza kontrolóra z Považskej: Pracoval, aj keď už nemal, primátor reaguje
Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme už informovali, 8. decembra 2020 na Okresnom súde v Považskej Bystrici hlavný kontrolór nášho mesta Marián Sičák priznal svoju vinu za to, že 7. januára 2020 bol zastavený policajnou hliadkou na Okružnej ulici a nafúkal 1,06 promile alkoholu. Jazdu na súdnom pojednávaní zdôvodnil tak, že išiel roznášať pozvánky na oslavu svojich 60. narodenín. Ako je známe, pri príležitosti tohto životného jubilea mu v októbri 2020 Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici schválilo odmenu 2 447 eur.

Právoplatný rozsudok

Sudca mu na decembrovom pojednávaní udelil za jeho čin peňažný trest 3 000 eur a zákaz viesť motorové vozidlá na 18 mesiacov. Keďže sa však prokurátor a ani obžalovaný vtedy nevyjadrili, či sa voči rozsudku odvolajú, ten ešte nebol právoplatný, to sa však už zmenilo.

„Rozsudok nadobudol právoplatnosť 28. decembra 2020,“ informoval Dnes24 Roman Tarabus, hovorca Krajského súdu v Trenčíne.

Robil ale ďalej

Podľa zákona mu teda v ten deň skončila verejná funkcia hlavného kontrolóra, ktorú vykonával pre mesto Považská Bystrica. Vo štvrtok 7. januára 2021 sme sa obrátili na sekretariát primátora Karola Janasa s otázkou, že keďže mesto po nadobudnutí právoplatnosti rozsudku aktuálne nemá hlavného kontrolóra, kedy vyhlásia nové voľby a kto bude dovtedy kontrolovať dôležité dokumenty?

Kancelária primátora Janasa v piatok 8. januára 2021 zaslala túto odpoveď: „Hlavného kontrolóra mesta Považská Bystrica volí a odvoláva mestské zastupiteľstvo. Mestu Považská Bystrica ku dnešnému dňu nebola doručená informácia o právoplatnosti rozsudku. Po jej obdržaní budeme postupovať v zmysle platnej právnej legislatívy.“

Zaujímavé je to, že mesto v rovnaký deň, čiže v piatok 8. januára 2021, zverejnilo na svojej stránke pozvánku aj materiály na zasadnutie mestskej rady v stredu 13. januára 2021. V programe, pod ktorým je podpísaný primátor mesta Karol Janas, sú aj dva body, ktoré predkladá Marián Sičák. Pri jeho mene v mestských materiáloch stále uvádzajú pozíciu hlavný kontrolór mesta. Rovnaká funkcia mu stále svietila pri mene aj na stránke mesta.

Reakcia ministerstva

Obrátili sme sa preto s otázkami na Ministerstvo vnútra SR. „Ak hlavný kontrolór spáchal úmyselný trestný čin alebo trestný čin a výkon trestu odňatia slobody nebol podmienečne odložený, tak mu funkcia hlavného kontrolóra zaniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ako to ustanovuje zákon o obecnom riadení,“ potvrdil fakt tlačový odbor kancelárie ministra vnútra.

„Funkcia hlavného kontrolóra mu zaniká priamo zo zákona, bez ohľadu na dátum, kedy sa o tejto skutočnosti oficiálne dozvie mesto. K tomuto dátumu sa teda aj ukončuje pracovná zmluva s hlavným kontrolórom,“ ozrejmili.

Ako ďalej uvádzajú, „po zániku funkcie hlavného kontrolóra by už nemala byť z jeho strany vykonávaná žiadna kontrolná činnosť. Ak však k takej situácii došlo, je na zvážení obecného zastupiteľstva (prípadne starostu), či sa takýmito dokumentami budú zaoberať a prijmú príslušné opatrenia.“

Výplatu vráti

Sičák si podľa vlastných slov myslel, že rozsudok je právoplatný až dňom doručenia. I preto pokračoval až do pondelka v práci. Chybu si uvedomil. „Bol som sa informovať na súde, hovoril som aj s advokátom. Urobil som chybu. Výplatu za dva dni minulého roku a za odpracované dni v januári vrátim,“ skonštatoval Sičák.

Podľa považskobystrického primátora Karola Janasa mesto vedelo o probléme, ktorý mal hlavný kontrolór. O právoplatnosti rozsudku kontrolór podľa jeho slov mesto neinformoval „Situáciu už riešime, sú na to právne postupy a budeme postupovať v zmysle zákona. Mesto bude fungovať štandardne, hlavnému kontrolórovi by sa tak či tak v marci končilo funkčné obdobie. Bez pohľadu na tento problém vyhlási mestské zastupiteľstvo na januárovom zasadnutí voľbu hlavného kontrolóra,“ doplnil Janas.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Správy z Považskej Bystrice a okolia

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

Najčítanejšie