Rôzne

Katka (19) ako jediná maturantka z Bystrice ide k zelenému stolu: Má takýto dôvod

Tohtoročná skúška dospelosti je úplne iná, než tie predošlé. Na ústnu maturitnú skúšku pôjde len jedna Považskobystričanka.

Ilustračný obrázok k článku Katka (19) ako jediná maturantka z Bystrice ide k zelenému stolu: Má takýto dôvod
Zdroj: Katharina Maria Šebáková

Podľa rozhodnutia Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR získajú študenti výslednú maturitnú známku ako aritmetický priemer známok z daného predmetu alebo skupiny príbuzných predmetov. Do priemeru sa započítavajú koncoročné známky zo všetkých ročníkov a polročné známky z posledných dvoch ročníkov. Maturanti, ktorí s priemernou známkou nesúhlasili, mohli požiadať svoju školu o ústnu maturitu. Podľa rezortu školstva tak v rámci celého Slovenska urobilo menej ako jedno percento maturantov.

Jediná

Zo škôl pod patronátom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa rozhodlo maturovať spolu 116 žiakov z 21 škôl. Informovala o tom Lenka Kukučková, ktorá je poverená riadením oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK.

Na župných stredných školách v Považskej Bystrici sa rozhodla maturovať len jedna žiačka. Je ňou 19-ročná Považskobystričanka Katharina Maria Šebáková zo 4.C na gymnáziu, ktorú čaká skúška dospelosti v pondelok 25. mája.

Zostala prekvapená

Prečo si sa rozhodla ísť reálne maturovať, keď bola aj ľahšia možnosť?
Rozhodla som sa ísť maturovať len z jedného predmetu. Dôvodom je prihláška na vysokú školu v Nemecku, kde potrebujem dokázať svoje znalosti z nemeckého jazyka. Okrem toho si myslím, že práve ústna odpoveď bude pre mňa aj dobrou skúsenosťou, ktorá mi v budúcnosti pomôže. Na vysokej škole sa skúša veľmi veľa aj ústne, takže už to budem mať takpovediac trošku natrénované.

Budeš teda maturovať nakoniec len z nemčiny?
Áno, rozhodla som sa ísť maturovať len z nemeckého jazyka ako piateho nepovinného predmetu. Dobrovoľné skúšky sa nebudú uzatvárať. Podľa pravidiel, ktoré vydalo MŠVVaŠ SR, študenti majú možnosť prísť na maturitu alebo ju odhlásiť. So známkami z ostatných predmetov som veľmi spokojná, takže nemá cenu ísť ich nejako opravovať.

Kam by si chcela ísť na vysokú školu?
Chcela by som ísť študovať humánnu medicínu. Prihlášky som si podala na Slovensku, ale aj do Rakúska či Nemecka. Uvidím, kde ma prijmú a podľa toho sa rozhodnem, kam pôjdem. Avšak nateraz by som rada zostala v blízkosti domova.

Ako vnímaš to, že si jediná z Považskej Bystrice, ktorá ide maturovať za zelený stôl?

Popravde, som trošku prekvapená. Viacerí mali prihlásené dobrovoľné maturity. A aj tí, ktorí neboli spokojní so známkou, si ju mohli ísť opraviť.

Možnosť získať maturitné vysvedčenie uzatvorením známok z predošlých vysvedčení nás odľahčila, najmä tých, ktorí sa ako ja pripravujú na prijímacie pohovory. Ale prišli sme o dôstojné ukončenie stredoškolského štúdia a našu skúšku dospelosti, ktorá nás mala obohatiť a posunúť ďalej. Napriek tomu som rada, že mi bolo umožnené absolvovať maturitnú skúšku na pôde nášho gymnázia, za čo ďakujem riaditeľstvu Gymnázia v Považskej Bystrici.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zdroj: Dnes24.sk

Najčítanejšie