Filip Chudý Krimi

Jozefína (49) si odčerpávala z banky aj účtu dcéry: Súd rozhodol jasne

Zamestnanci banky prichádzajú do kontaktu s väčším obnosom peňazí a zrejme nie každý vie odolať. Viď prípad z Považskej Bystrice.

Ilustračný obrázok k článku Jozefína (49) si odčerpávala z banky aj účtu dcéry: Súd rozhodol jasne
Zdroj: Pixabay.com / CC0 1.0

Okresný súd v Považskej Bystrici riešil prípad bývalej zamestnankyne miestnej pobočky Všeobecnej úverovej banky, a. s., ktorá bola pracovne zaradená na pozícii klientský pracovník a mala hmotnú zodpovednosťou za zverené finančné prostriedky.

Ako uviedol hovorca Krajského súdu v Trenčíne Roman Tarabus, obvinená bola z toho, že si v presne nezistenom období asi od začiatku roku 2016 do 28. augusta 2018 neoprávnene opakovane prisvojila finančnú hotovosť z hlavnej pokladne banky, za ktorú zodpovedala, ako aj ďalšie peňažné prostriedky z tejto pokladne formou ich bezhotovostného prevodu v prospech účtu svojej, v tom čase maloletej dcéry, na ktorom mala ako zákonný zástupca maloletej zriadené dispozičné oprávnenie.

Škoda 26 000 €

„Na ňom z pozície svojho pracovného zaradenia účtovne vykazovala fiktívne vklady hotovosti zodpovedajúce ňou pripísaným sumám v prospech tohto účtu na ťarchu hlavnej pokladne banky a z tohto účtu následne takto pripísané finančné prostriedky postupne odčerpávala pre svoje osobné potreby bez vedomia svojej dcéry, pričom týmto spôsobom neoprávnene z hlavnej pokladne VÚB v uvedenom období odčerpala celkom 26 000 €,“ ozrejmil hovorca súdu.

Ako ďalej uviedol, svoje protiprávne konanie dlhodobo zakrývala tým, že ňou spôsobený schodok hlavnej pokladne vždy pred avizovanou inventarizáciou pokladne vyrovnala tak, že bez vedomia a súhlasu viacerých klientov banky z ich súkromných terminovaných účtov vybrala schodku zodpovedajúcu sumu a túto na čas inventarizácie vložila do pokladne a následne formou opätovného vkladu vracala na súkromné účty klientov banky, čím VÚB spôsobila škodu celkom 26 000 €,

Priznala sa

„Obvinená žena sa ku skutku priznala, s prokurátorom uzavrela dohodu o vine a treste, ktorú okresný súd schválil a obvinenej za pokračovací prečin sprenevery uložil trest odňatia slobody v trvaní 24 mesiacov, pričom výkon tohto trestu súd podmienečne odložil na skúšobnú dobu 30 mesiacov,“ konštatoval Tarabus s tým, že s nárokom na náhradu škody súd poškodenú banku odkázal na civilný proces.

Podľa rozsudku OS Považská Bystrica obvinená Jozefína (49) je vinná z uvedených skutočností a rozsudok je právoplatný.

Vyjadrenie banky

O vyjadrenie sme požiadali samotnú VÚB banku. „Ide o starší prípad, ktorý sme v roku 2018 okamžite vyhodnotili a ešte viac sprísnili opatrenia, aby sa to už nikdy neopakovalo. Prostriedky klientov boli a sú samozrejme v bezpečí. Išlo o individuálne zlyhanie a spomínaná osoba už od roku 2018 v banke nepracuje. Zároveň na ňu banka podala trestné oznámenie,“ vyjadril PR manažér banky Dominik Miša.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie