Filip Chudý Samospráva Rôzne

Je rozhodnuté: Pozrite, aký plat bude mať primátor Považskej Karol Janas, FOTO

Hneď na prvom zastupiteľstve po komunálnych voľbách poslanci riešili plat primátora Karola Janasa. Ten si v konečnom súčte ešte polepší.

Ilustračný obrázok k článku Je rozhodnuté: Pozrite, aký plat bude mať primátor Považskej Karol Janas, FOTO
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Necelé dva týždne po komunálnych voľbách zvolal primátor mesta Karol Janas ustanovujúce zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktoré sa uskutočnilo v piatok 23. novembra. Program mal dve časti. Prvou bola slávnostná časť, na ktorej primátor a poslanci skladali sľub. Druhá časť bola pracovná, kde sa rozhodovalo o viacerých funkciách a tiež aj o plate primátora.

Podľa zákona 253/1994 o právnom postavení a platových pomeroch starostov obcí a primátorov miest patrí považskobystrickému primátorovi plat, ktorý je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok a násobku podľa § 4 ods. 1 daného zákona. Vzhľadom na počet obyvateľov je ten násobok pre Považskú Bystricu 2,89. Ale pozor, to platí len do konca tohto mesiaca. Keďže od 1. decembra vstúpi do platnosti novela tohto zákona.

Priemerná mesačná mzda v NH za rok 2017 je 954 € a keď to vynásobíme koeficientom 2,89, dostaneme plat primátora Považskej Bystrice podľa § 3 ods. 1 uvedeného zákona, ktorý je vo výške 2758 € (zaokrúhľuje sa to nahor). Lenže zastupiteľstvo môže tento plat rozhodnutím zvýšiť až o 70 % (od 1. decembra bude v zákone platiť 60 %), čo sa aj v Považskej Bystrici stalo. V decembri 2015 prišiel poslanecký návrh Petra Zvaka, ktorý navrhol zvýšiť plat primátorovi Janasovi o 60 %, čo poslanci hlasovaním schválili. Janas tak nasledujúci rok poberal mesačný plat 3968 €. A keďže sa medzitým zvýšila priemerná mesačná mzda v NH, v roku 2018 už mal mesačný plat 4412 €.

V programe piatkového zastupiteľstva bol aj návrh na určenie platu primátora mesta Považská Bystrica, ktorý predložil prednosta radnice Anton Martaus. V ňom bolo navrhnuté, aby primátor Karol Janas dostal k platu podľa § 3 ods. 1 zákona, čiže k sume 2757,06 €, navýšenie 50 % (ide o sumu 1378,53 €). Navrhovali mu tak mesačný plat 4136 €. Lenže ten by platil len osem dní. Lebo od 1. decembra vstupuje do platnosti novela zákona 253/1994, kde je už koeficient pre naše mesto namiesto 2,89 až 3,21. Čiže plat primátora nášho mesta bez navýšenia podľa zákona by bol 3063 €, lenže s navýšením 50 % je už vo výške 4594 €. Samozrejme, treba ešte uviesť, že priemerná mesačná mzda v NH sa mení, pričom v ostatných rokoch stúpala, preto aj platy primátorov každoročne rástli.

Spomínaný návrh platu primátora mesta Považská Bystrica hlasovaním prešiel. Proti bolo len šesť poslancov (Daniela Barbosová, Katarína Beranová, Michal Kolník, Andrej Péli, Iveta Pospíšilová, Juraj Smatana), Rudolf Karas sa zo zastupiteľstva ospravedlnil a zvyšných 18 poslancov bolo za. Výsledok hlasovania poslancov si môžete pozrieť vo fotogalérii.

O reakciu sme požiadali aj samotného primátora Karola Janasa, ten sa však k otázke svojho platu odmietol vyjadriť.

Zhrnutie: Karol Janas mal v roku 2018 mesačný plat 4412 € (zákonom určených 2758 € + 60 % navýšenie od minulého zastupiteľstva). V závere novembra to je po ustanovujúcom zastupiteľstve 4136 €. Od 1. decembra to však už bude 4594 € (3063 € + 50 %). A od budúceho roka, ak sa zvýši priemerná mesačná mzda v NH, to bude ešte viac.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Primátorovi Karolovi Janasovi navýšili plat o 50%: Takto hlasovali poslanci
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie