Krimi

Jazda bez prilby to začala, odhalili však viac: Motorkára (63) to vyjde draho

Na ceste medzi Malými Lednicami a Považskou Bystricou polícia zastavila motocyklistu. Následná kontrola ukázala iný problém.

Ilustračný obrázok k článku Jazda bez prilby to začala, odhalili však viac: Motorkára (63) to vyjde draho
Zdroj: Polícia SR - Trenčiansky kraj

Policajti oddelenia cestného dozoru a špeciálnych kontrol Krajského dopravného inšpektorátu z Trenčína na ceste medzi Malými Lednicami a Považskou Bystricou spozorovali motocyklistu jazdiaceho bez ochrannej prilby. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trenčíne Pavol Kudlička s tým, že preto ho policajti predpísaným spôsobom zastavili a uviedli mu dôvod jeho zastavenia.

Nemal oprávnenie

„Policajti pri cestnej kontrole po predložení potrebných dokladov zistili, že 63-ročný motocyklista jazdil na motocykli s obsahom motora 125 m³ a vodičské oprávnenie má len na skupinu A/50, to znamená že na jazdu s vyšším obsahom motocykla nemá vodičské oprávnenie,“ povedal

Ako ďalej uviedol, na uvedenom motocykli mohol jazdiť v prípade, ak by bol držiteľom vodičského oprávnenia na sk. B. „Policajti následne spísali správu o výsledku objasňovania priestupku a zakázali vodičovi ďalšiu jazdu. V správnom konaní mu môže byť za uvedený priestupok uložená pokuta od 300 do 1300 € a zákaz činnosti riadiť motorové vozidlá od 1 do 5 rokov,“ ozrejmil krajský policajný hovorca.

Treba dať pozor

Každý vodič si je podľa polície pred jazdou povinný zistiť kategóriu vozidla a rozsah svojho vodičského oprávnenia, presnejšie, ktoré skupiny motorových vozidiel môže viesť. „V súčasnosti je možné s vodičským oprávnením skupiny B viesť aj motorové vozidlá skupiny A1, čo sú najčastejšie motocykle do objemu 125 m³, avšak iba s automatickou prevodovkou,“ vysvetlil.

Dopravní policajti sa veľmi často stretávajú s porušením zákona pri vlečení prívesného vozíka za vozidlom do 3,5 tony. V tomto prípade je potrebné vedieť akú jazdnú súpravu zamýšľa vodič šoférovať a jeho rozsah vodičského oprávnenia (napríklad: skupiny B s harmonizovaným kódom 96 alebo B+E, prípadne samostatné B).

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie