INEKO hodnotí slovenské nemocnice: Pozrite, ako dopadla považskobystrická

Zverejnili sa nové rebríčky slovenských nemocníc. Ktoré sú tie najlepšie a ako obstála Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica?

Filip Chudý
Ilustračný obrázok k článku INEKO hodnotí slovenské nemocnice: Pozrite, ako dopadla považskobystrická
Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) zverejnil svoj štvrtý ročník hodnotenia nemocníc podľa vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz, hospodárenia a transparentnosti za obdobie 2014–2017. INEKO porovnávalo nemocnice v rámci dvoch kategórií (štátne univerzitné a fakultné nemocnice a všeobecné nemocnice) na základe hodnôt 15 ukazovateľov v piatich hlavných oblastiach, ktoré sú vymenované vyššie.

Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2018 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc získala po prvýkrát Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Druhé miesto v hodnotení vybraných ukazovateľov spokojnosti pacientov, kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti, náročnosti diagnóz pacientov, hospodárenia a transparentnosti obsadila s neveľkým odstupom Univerzitná nemocnica Martin. Tretím v poradí je minuloročný víťaz – Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN.

V kategórii všeobecných nemocníc nepozná ocenenie Nemocnica roka iného víťaza ako Ľubovniansku nemocnicu, n.o., ktorá dosiahla už štvrté víťazstvo v rade. Na päty jej však už dýcha, rovnako ako minulý rok druhá, Nemocnica Košice-Šaca a.s. 1. súkromná nemocnica. Tretiu pozíciu obhájila štátna Nemocnica Poprad, a.s. Zaujímavosťou je, že poradie na prvých troch miestach bolo rovnaké aj v predošlých dvoch ročníkoch.

Do kategórie všeobecných nemocníc patrí aj Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica. Obsadila 24. priečku z 34 hodnotených nemocníc, keď získala rating 47,3. Je to posun oproti predchádzajúcemu hodnoteniu INEKO, keďže minulý rok bola 28. s ratingom 32,1.

Najlepšie naša nemocnica obstála v ukazovateli „Náročnosť diagnóz“, najhoršie v ukazovateli „Hospodárenie“. Zvyšné tri ukazovatele v hlavných oblastiach, ktorými sú „Spokojnosť pacientov“, „Indikátory kvality“ a „Transparentnosť“, dopadli pre našu nemocnicu priemerne.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk