Filip Chudý Rôzne Video

Ihrisko, aké v Považskej a okolí nemá páru: VIDEO a FOTO z jeho otvorenia

V našom meste otvorili unikátne detské ihrisko DO-ZVU-KI, aké v širokom okolí nenájdete. Aký je jeho účel okrem hrania?

Ilustračný obrázok k článku Ihrisko, aké v Považskej a okolí nemá páru: VIDEO a FOTO z jeho otvorenia
23
Galéria

Pred považskobystrickým Domom kultúry OZ KOVO pri Cooltajneri otvorili v stredu 22. augusta unikátne detské ihrisko DO-ZVU-KI, ktoré chce v deťoch prostredníctvom dotykových, zvukových a kinetických prvkov rozvíjať ich fantáziu a chuť nielen k zábave, ale aj učeniu. „Bol to nápad mamičiek, ktoré sa aktívne podieľajú na aktivitách Cooltajneru, pričom obrovský kus práce urobil jeho riaditeľ Tomáš Bořuta. Od plánovania k realizácii bolo treba urobiť veľa postupných krokov, no teraz sme šťastní, že sme ho už mohli otvoriť,“ povedala Daniela Barbosová, členka OZ Cooltajner.

„Dostali sme podnet od rodičov, že toto v Cooltajneri chcú. Požiadali sme teda o grant, uspeli sme s ním a ihrisko sa tak vybudovalo. Ide o jedinečné ihrisko nielen v Považskej Bystrici, ale aj širšom okolí. Bežne sa totiž budujú unifikované ihriská, no my sme chceli ísť inou cestou, aby to nebolo len o hraní, ale aj vzdelávaní,“ vyjadril sa riaditeľ OZ Cooltajner Tomáš Bořuta.

Prvé kroky k novému ihrisku začali robiť v máji, keď napr. zbierali panvice, ktoré slúžia na ihrisku na zvuk. Postupne aktivity gradovali, až to prišlo do fázy, že ho mohli otvoriť. „Pomohli nám rodičia vo forme práce, ale aj zbierkou. Úžasná vec je tá, že mnohí rodičia vyrobili niečo domáce, čo sa následne predávalo na internetovej aukcii, kde ľudia vedeli, že kúpou prispievajú na toto ihrisko. Ďalej pomohli rôzne firmy a najväčšiu položku dala nadácia známeho slovenského mobilného operátora, u ktorej sme uspeli s projektom na 2400 eur,“ opísala členka občianskeho združenia.

Deti sa na ihrisku DO-ZVU-KI hrajú ako na bežných ihriskách, lenže pomocou vlastných zmyslov a vnímania fyzikálnych zákonov rozvíjajú hravou formou svoje schopnosti. „Inšpirovali sme sa na našich cestách po svete, vďaka sociálnym sieťam a tiež Montessori metódou. Pri nej sa dieťa hrá s pomôckami, ktoré cibria jeho schopnosti,“ vysvetlila vznik nápadu Barbosová.

Ihrisko chcú v blízkej dobe dobudovať, aby na ňom pribudli ďalšie prvky. Možno to bude už na jeseň. Ak by sa to nestihlo, potom ho dobudujú na jar.

Zdroj: Dnes24.sk

Počas jeho realizácie mali problémy aj s vandalmi. „Plánujeme sa obrátiť na mestskú políciu, ktorá má v tesnej blízkosti ihriska aj kameru. Požiadame ich o súčinnosť, aby prípadne počas večerov ihrisko skontrolovali. No tiež sa spoliehame na silnú komunitu rodičov, ktorá naň dohliadne, aby sa tu nedialo niečo zlé,“ doplnil Bořuta.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Takéto detské ihrisko v Považskej ešte nebolo: Zábery priamo z neho
23
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie