Filip Chudý Šport Iné športy

Hrejivý pocit pomoci Jána Zaťka z Považskej: Japonku ťahal v africkej púšti

Na diaľkových motoristických pretekoch Africa Eco Race sa zúčastnil aj Považskobystričan Ján Zaťko. Ako sa mu v afrických dunách darilo?

Ilustračný obrázok k článku Hrejivý pocit pomoci Jána Zaťka z Považskej: Japonku ťahal v africkej púšti
Zdroj: Facebook Jána Zaťka

Známy Považskobystričan Ján Zaťko sa zúčastnil na 12. ročníku náročných diaľkových pretekov Africa Eco Race, ktoré sa konali v dňoch 4. – 19. januára 2020. Začali v Monaku, odtiaľ sa účastníci presunuli do talianskeho prístavu Savona, kde sa trajektom prepravili do marockého Tangieru, kde bol štart prvej ostrej etapy. Trať dlhá vyše 6000 km viedla cez Maroko, Mauretániu až do Senegalu. Kde sa končilo tradične pri Ružovom jazere.

Preteky Africa Eco Race nadviazali na pôvodného ducha Rely Dakar. Ako je známe, najslávnejšie diaľkové preteky sveta v roku 2008 deň pred štartom zrušili, pričom následne sa od roku 2009 presunuli do Južnej Ameriky a v minulých dňoch mali svoju premiéru v Saudskej Arábii.

Považskobystrický pretekár sa podujatia Africa Eco Race zúčastnil šiestykrát za sebou. V tomto ročníku obsadil medzi motocyklami 26. miesto. Vo svojej triede nad 450 ccm skončil na 6. priečke. „Nešiel som na tento ročník so žiadnymi výsledkovými ambíciami. Dosiahol som už v doterajších ročníkoch viac, ako by som čakal,“ povedal nám priamo zo Senegalu Zaťko.

V roku 2015 obsadil v celkovom hodnotení 15. miesto, v roku 2016 bol šiesty, v roku 2017 dokonca štvrtý a v rokoch 2018 a 2019 zhodne deviaty. Dvakrát vyhral aj svoju triedu nad 450 ccm a raz bol druhý. Na tohtoročnom Africa Eco Race jazdil za Motomechanik.cz Dakar Team na motocykli KTM.

Podľa vlastných slov sa tešil v tomto ročníku na to, že mala byť nová trať a oveľa väčšia konkurencia. „Poznám zo svetových rely viacej jazdcov, čo išli prvýkrát a tešil som sa, že sa stretneme. Po fyzickej a zdravotnej stránke som nebol úplne fit, preto mojím cieľom bolo zdarne a bez zranení dôjsť do cieľa. Samozrejme, nie posledný. V cieli som vlastne bol spokojný, aj keď možno aj mojou vinou mi pridali okolo jednej hodiny plus vraj aj penalizáciu za neskorý príchod do cieľa 11. etapy,“ vyjadril sa.

Ako ďalej uviedol, prišiel v nej normálne do cieľa, no otočil sa späť, aby pomohol Japonke Mami Masudovej sa dostať s nepojazdnou motorkou do cieľa, pričom mu započítali aj tento čas. „Vôbec to však nie je podstatné, mojou chybou bolo, že som im v cieli, keď som tam bol druhýkrát, neukázal na karte dávno zapísaný čas. Oveľa viac ma hreje pocit, že som mohol pomôcť,“ pripojil s tým, že pomohol ďalšiemu jazdcovi vyhrabať motorku potopenú až po predný blatník v dune, no a tiež pomohol vytlačiť chalana pripútaného k motorke, vozíčkára v prudkom kamenisto-pieskovom stúpaní.

Organizácia, športová úroveň, zdravotné a všetko ostatné zabezpečenie pretekov hodnotí na najvyššej úrovni. „Perfektný a presný roadbook je prvou podmienkou a ten nikdy tu na AER nemal chybu. Tento ročník, sme sa s niektorými jazdcami zhodli, že bol terénom najnáročnejší. Trochu to pokazilo počasie, piesočné búrky, čerstvý naviaty piesok, no na druhej strane aspoň tak nepieklo slnko. To by bolo asi viac na obtiaž,“ konštatoval Zaťko, ktorý vyzdvihol tiež prínos členov tatrováckeho doprovodu jazdca Tomáša Tomečka a spoluprácu s Motorsport revue.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.