Ilustračný obrázok k článku Horúco na zastupiteľstve v Považskej: Smatana hovorí o nečistej politike, FOTO
7
Galéria

Horúco na zastupiteľstve v Považskej: Smatana hovorí o nečistej politike, FOTO

Mestské zastupiteľstvo v našom meste prinieslo v mimoriadnom augustovom termíne horúcu diskusiu hlavne medzi primátorom a Jurajom Smatanom. O čo išlo?

Filip Chudý Samospráva
Filip Chudý Samospráva

Horúco na zastupiteľstve v Považskej: Smatana hovorí o nečistej politike, FOTO

Mestské zastupiteľstvo v našom meste prinieslo v mimoriadnom augustovom termíne horúcu diskusiu hlavne medzi primátorom a Jurajom Smatanom. O čo išlo?

Ilustračný obrázok k článku Horúco na zastupiteľstve v Považskej: Smatana hovorí o nečistej politike, FOTO
7
Galéria

Na minulotýždňovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici, ktoré bolo v mimoriadnom termíne, jednoznačne najväčšiu diskusiu vyvolal návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa schvaľuje „Koncepcia rozvoja tepelného hospodárstva mesta Považská Bystrica.“ Poslanec Juraj Smatana k nemu predložil dva pozmeňovanie návrhy. Konkrétne išlo o úpravu v kapitole osem danej koncepcie. V bode dva chcel pozmeniť formuláciu „nevydávať povolenia“ na „dôsledne posudzovať povolenia“ a bod tri chcel úplne odstrániť.

Tieto návrhy vyvolali búrlivú diskusiu. Najprv sa o nej diskutovalo 27 minút, potom primátor Karol Janas prerušil diskusiu a odporučil Smatanovi, aby svoje návrhy prerokoval s prítomnými odborníkmi, ktorí túto koncepciu spracovali. Na to Smatana odvetil, že ho tým primátor oberá o práva poslanca, keďže tak nemohol byť na svojom mieste pri ďalších bodoch zasadnutia. Po hladkom prejdení ostatných bodov programu sa poslanci vrátili ku koncepcii rozvoja tepelného hospodárstva mesta, o ktorej sa diskutovalo ďalších 49 minút. Následne prišlo k hlasovaniu, ktoré Smatanove návrhy nepodporili a ďalšie hlasovanie prijalo predložený návrh VZN.

„Celá dlhá diskusia o tepelnej koncepcii sa ukázala ako úplne zbytočná. Padli dva návrhy. Jeden bol, aby mestský úrad dôsledne kontroloval každú žiadosť o vydanie stavebného povolenia, čo robí. Preto ani neviem, na čo padol. No a druhý bol ešte horší. Ten sa netýkal ani obyvateľov, ale investorov. Ale myslím si, že iba prišlo k nepochopeniu daného textu,“ povedal považskobystrický primátor.

Smatanovi podľa vlastných slov šlo o to, aby sa občania, ktorí sa chcú odpojiť od centrálneho zdroja tepla, alebo si chcú vybudovať vlastný zdroj tepla, vôbec mali túto možnosť, ak by sa im to oplatilo. „Koncepcia hovorila, že odporúča zamietať takého žiadosti. Ja som navrhol, aby koncepcia odporučila ich dôsledne posudzovať. To bolo celé, nikto v tom nevidel problém, ale obávam sa, že z politických dôvodov ten návrh neprešiel,“ uviedol s tým, že druhý návrh bol podľa neho neseriózny voči podnikateľom. Tí by vraj museli čakať, ak by im úrad len povedal, že v blízkej dobe sa uvažuje na mieste, kde by chceli stavať, nad centrálnym zdrojom tepla a nemohli by si vybudovať lokálny zdroj tepla.

Zároveň dlhú diskusiu v tomto bode programu nepovažuje za zbytočnú. „Výhrady voči tomu, že som to predložil neskoro a pod. sú smiešne. Na tomto rokovaní sme mali ďalšie tri materiály, ktoré sa predložili na poslednú chvíľu. A nech mi nikto nehovorí, že napr. nevedeli o tom, že zateká na plavárni. Veď to sú dlhodobo neriešené problémy, ktoré sa dostali až do havarijného stavu. A ľudia, ktorí takýmto spôsobom spravujú majetok mesta, ma budú obviňovať z toho, že som predložil dva jednoduché pozmeňovacie návrhy na poslednú chvíľu. To je politika, ktorá nie je celkom čistá,“ doplnil Smatana.

Podľa primátora je táto novoprijatá koncepcia pre naše mesto a obyvateľov ďaleko výhodnejšia. „Stará koncepcia úplne odmietala odpájanie sa od centrálnych zdrojov, táto nová sa drží zákona a umožnenie odpojenie sa od centrálnych zdrojov v prípade, ak nový zdroj bude ekologicky a energeticky menej náročný od toho centrálneho,“ konštatoval Janas s tým, že sa musia držať zákona, aj keď ho považujú za zlý. No ak poslanci v parlamente príjmu zmenu, potom sa jej vo VZN prispôsobia.

Podľa Igora Iliaša z ENAS – Energoaudit a služby, s.r.o. Banská Bystrica, ktorý bol jeden zo spracovateľov tejto koncepcie, ide o povinný dokument vypracovaný v zmysle zákona a určuje smery rozvoja mesta, čo sa týka tepelných zdrojov na území mesta, aby ten rozvoj nebol nekoncepčný. „V prípade pozmeňujúcich návrhov pána Smatanu išlo asi len o malé nepochopenie toho, či je možnosť na odpojenie tam, kde sú vybudované centrálne rozvody zásobovania teplom. V tejto koncepcii nie je striktne nakázané, že sa treba pripojiť na vybudovaný rozvod, je tam povinnosť nebudovať ďalšie zdroje znečistenia ovzdušia, tam, kde je možnosť sa pripojiť na centrálny zdroj,“ vyjadril sa Iliaš s tým, že by podľa neho nemali nastať problémy s odpájaním pre obyvateľov, ak sa bude podstupovať podľa tejto prijatej koncepcie.

Mestské zastupiteľstvo v Považskej: Smatanove návrhy po dlhej diskusii neprešli
7
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Obrňme sa trpezlivosťou: ZMENY, ktoré sa dotknú cestujúcich v Považskej a okolí

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM
Magazín