Filip Chudý Samospráva Rôzne Video

Horúce zastupko v Považskej: Primátor o krčmárovi, oponenti o arogancii, VIDEO

Niekoľkohodinové rokovanie považskobystrického zastupiteľstva prinieslo viaceré názorové rozdiely. Čo sa dialo?

Zdroj: Dnes24.sk

Premiérové tohtoročné Mestské zastupiteľstvo v Považskej Bystrici prinieslo zvýšené emócie než zvyčajne. Búrlivá diskusia sa strhla pri bodoch, v ktorých sa rozhodovalo o dosadzovaní ľudí do odborných komisií a výborov mestských častí (VMČ). Poslankyňa Daniela Barbosová (SaS, OĽANO, Progresívne Slovensko, Zmena zdola, demokratická únia Slovenska, Nova) vystúpila s tým, že sa jej nepáči, aký pomer nominovaných ľudí bol predložený na schválenie. Keďže šiestim poslancom (Daniela Barbosová, Katarína Beranová, Michal Kolník, Andrej Péli, Iveta Pospíšilová, Juraj Smatana) neprešiel z návrhov takmer nikto.

Ide o šesticu poslancov, ktorá na úvodných zastupiteľstvách po novembrových voľbách bola spomedzi poslancov ako jediná proti tomu, aby sa primátorovi Karolovi Janasovi (SMER-SD, SNS, SZ) zvýšil plat o 50 % (aktuálne je to 4594 €), resp. aby sa zvýšili Považskobystričanom od tohto roka miestne dane z nehnuteľností v hodnotách od 30 do 40 %.

„Vo finálnej fáze, ktorá prišla do mestského zastupiteľstva na schválenie, bol spomedzi 22 možných nominácií do odborných komisií len jeden náš nominant. A do výborov mestských častí bol spomedzi 90 miest, ktoré sa obsadzovali, navrhnutý opäť len jeden náš nominant. Je mi to veľmi ľúto, pretože je to signál, že nie je veľký záujem o spoluprácu. Veľmi verím, že sa mýlim. Je to však podľa mňa ukážka arogancie moci alebo arogancie väčšiny,“ povedala Barbosová.

Podľa jej slov ju to veľmi mrzelo, pretože ľudia, ktorých nominovali, sú ochotní spolupracovať a chcú spolupracovať. „Môžu byť veľkým prínosom pre spoločnosť a naše mesto. Chcem však zdôrazniť, že každého člena, ktorý bol nakoniec schválený, vítam. Verím, že sú to všetko odborníci a ľudia na správnom mieste. Teším sa na spoluprácu. Mne išlo hlavne o princíp, že štvrtina poslancov v zastupiteľstve nemá svojich nominantov,“ doplnila poslankyňa za SNP, Zakvášov, Hliny.

Najväčší rozruch v diskusii – spomedzi tých, čo neboli vo finálnom návrhu – vyvolalo meno Tomáša Bořutu z OZ Cooltajner, ktorý bol spoluautorom rovnomenného projektu, ktorý pomohol rozhýbať kultúru v našom meste hlavne v letnom období. Keďže pred spustením Cooltajnera nič podobné v Považskej Bystrici nebolo. Až neskôr mesto pripravilo podobný projekt kultúrneho leta. Bořuta sa nedostal ani do kultúrnej komisie, ani do VMČ za svoju mestskú časť. Primátor Janas Bořutu na zastupiteľstve dokonca verejne označil za krčmára. Až s odstupom času sa za tieto svoje slová ospravedlnil.

Podľa Janasa je voľba do odborných komisií a VMČ čisto záležitosť poslancov, keďže ide o poradné orgány zastupiteľstva. Oba tieto návrhy do zastupiteľstva však predložil primátor. „Poslanci by si mali vybrať odborníkov, ktorí by im mali radiť v jednotlivých oblastiach, pričom počet je obmedzený. Ak je viacej návrhov, poslanci hlasovaním rozhodnú, kto sa do komisií či mestských výborov dostane,“ uviedol.

Predseda komisie pre mládež a šport Peter Zvak (SMER-SD, SNS, SZ) by podľa vlastných slov privítal v komisii väčší počet ľudí. „Je to však obmedzené. Preto som si vybral tých, ktorých poznám a pomáhali mi,“ konštatoval s tým, že už vie, ako nových členov pracovne začlení.

Nezávislý poslanec Andrej Péli nemá absolútne nič proti novým členom výboru na Rozkvete, teší sa na spoluprácu, niektorí bývalí členovia mu však chýbajú. „Konkrétne ja som navrhol Ivana Melicheríka, ktorý odviedol obrovský kus práce, chcel v tom pokračovať, ale nebolo mu to umožnené. Spôsob, akým boli mená navrhnuté, nekorešpondoval s tým, ako sme si volili ľudí predtým,“ vyjadril sa s tým, že je to určitá arogancia moci, resp. robenie si priekov. „Ja som človek, ktorý akceptuje výsledok volieb. Ľudia sa v nich rozhodli, že väčšina v zastupiteľstve je aká je,“ doplnil najväčší vyzývateľ Janasa vo voľbách.

Péli bol navyše vyškrtnutý zo školskej rady ZŠ Slovenských partizánov, čiže školy na sídlisku Rozkvet, za ktorý je poslancom. Nahradila ho Jarmila Tomanová (SMER-SD, SNS, SZ) z Praznova. „Niekomu to príde ako banalita, ale pre mňa je to citlivá téma. Na tú školu som totiž chodil deväť rokov, výborne sa mi v minulom volebnom období s ňou spolupracovalo. Samotná pani riaditeľka mi po voľbách napísala, že sa teší na ďalšiu spoluprácu. Pritom do mestskej rady išiel návrh s mojím menom ako člena rady školy, lenže v nej sa rozhodli, že ma proste vymenia. Pričom nebolo nikoho, kto by verejne povedal, že kto dal taký návrh. Každý to mohol na zastupiteľstve vidieť,“ dodal.

Zoznam zvolených členov stálych komisií Mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici z radov občanov na volebné obdobie 2018 – 2022 si môžete pozrieť v odkaze nižšie.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie