Horný koniec dediny si zrejme s dolným veľmi nerozumie: Volebné anomálie z okresu

Voľby prezidenta sa skončili, teda aspoň ich prvá časť, nuž je čas bilancovať. A okres Považská Bystrica ponúkol naozaj zaujímavé výsledky.

Filip Chudý

V Považskobys­trickom okrese sa volilo v 28 obciach. Považská Bystrica bola rozdelená na 35 volebných okrskov, pričom viac okrskov malo aj ďalších päť dedín. Vo zvyšných 22 sa volilo len v jednom okrsku. Dolný Lieskov, Papradno, Prečín a Pružina mali dva volebné okrsky, Udiča dokonca až tri. No a práve medzi jednotlivými časťami týchto obcí dopadli volebné výsledky úplne inak.

Najväčšia anomália sa zrodila v Udiči, kde mali až troch víťazov. V okrsku číslo 1 (Udiča) vyhrala Zuzana Čaputová, v okrsku číslo 2 (Prosné) triumfoval Maroš Šefčovič a v okrsku číslo 3 (Upohlav) mal najväčšiu priazeň voličov Štefan Harabin. Ten bol na prvých dvoch miestach vo všetkých okrskoch, ale celkovo v Udiči triumfovala Čaputová, hoci v častiach obce Prosné a Upohlav bola zhodne tretia.

Rozdielne názory mali aj v iných obciach, ktoré majú viaceré časti. Kým v pružinskom volebnom obvode číslo 1 (Pružina) bola Čaputová tesne pred Šefčovičom, vo volebnom obvode číslo 2 (Priedhorie) mal prevahu Marian Kotleba. V samotnej Pružine bol s odstupom štvrtý. Podobne to dopadlo aj v Prečíne. V ňom vyhrala Čaputová, ale v jeho časti Zemianska Závada Kotleba.

Rozdelený je aj Dolný Lieskov. V rovnomennej časti obce jasne triumfovala Čaputová, ale v časti Tŕstie bol prvý Šefčovič a Čaputová bola až štvrtá. Paradoxná volebná situácia nastala aj v Papradne. Volebný okrsok číslo 1 (domy 0 – 599) patril Kotlebovi, volebný okrsok číslo 2 (čísla domov 600 a viac) získal pre seba Šefčovič. V najväčšej obci nášho okresu sa zhodli aspoň na tom, že Čaputová je u nich štvrtá.

Zaujímavé rozdiely sú aj medzi susednými obcami. Kým v dolnej časti Papradnianskej doliny (Jasenica, Stupné) triumfovala Čaputová, v hornej časti (Papradno, Brvnište) mal najväčšiu priazeň voličov Kotleba. Rozdielne volebné názory panujú aj v susednej Marikovskej doline. Udiča je za Čaputovú, Dolná Mariková a Hatné za Šefčoviča, Horná Mariková a Klieština zas za Kotlebu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Celková volebná účasť v prvom kole prezidentských volieb bola…

Zdroj: Dnes24.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk