Filip Chudý Rôzne

HLASOVANIE: Konope, žobrák či grif? Vyberte najkrajší erb obce Považskobystrického okresu

Nielen okresné mesto sa môže pochváliť zaujímavým motívom vo svojom erbe. Čo všetko nájdeme v symboloch obcí okresu Považská Bystrica? Hlasujte za najkrajší!

Ilustračný obrázok k článku HLASOVANIE: Konope, žobrák či grif? Vyberte najkrajší erb obce Považskobystrického okresu
27
Galéria
Zdroj: TASR/Heraldický register SR

Ak nie ste odborník na erby, čiže heraldiku, pri mnohých musíte použiť kúsok fantázie. Z erbu sa dá vyčítať všeličo, sú znakom samostatnosti obcí.

Všetky sú zapísané v Heraldickom registri na Ministerstve vnútra SR. Má sa tak predísť tomu, aby sa vyskytli podobné alebo rovnaké erby.

Erb okresného mesta Považská Bystrica má v červenom štíte tri strieborné čiernomurované, cimburím ukončené veže, stredná je väčšia. Heraldický register v komentári uvádza, že ide o architektonický motív podľa pečate mesta z roku 1506.

V našom hlasovaní sme sa tentoraz zamerali na erby obcí v okrese Považská Bystrica.

Od štítov po symboly

Erby sa spájajú s 12. storočím a súvisí to s udalosťami, ako sa postupne formoval rytiersky stav, a to je prepojené s križiackymi výpravami.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Rytieri mali pôvodne erby na svojich štítoch, ktorými sa bránili a až postupom času, čiže koncom 12. storočia, začali označovať šľachtickú hodnosť. Tie úplne najstaršie erby, v dvanástom, trinástom a štrnástom storočí, pokiaľ to boli erby šľachtických rodín, často tam bol znázornený nejaký hrdinský čin rytiera. V mnohých takýchto rodových erboch nachádzame napríklad rytiera s mečom alebo rytiera na koni či rytiera, ktorý popravuje nejakého nepriateľa,“ uviedla pre náš portál Dnes24 etnologička a historička Katarína Nádaská.

Figúry a živočíchy

Ak je nejaká povesť, tak často sa to dianie preštylizuje do nejakého bájneho zvieraťa. Veľmi často sa v erboch stretávame s okrídleným koňom Pegasom, ktorý je známy naozaj len z mytológie, potom s jednorožcami alebo s nejakými okrídlenými levmi a podobne.

V Európe je takáto tradícia od stredoveku. Erb na pečati slúžil ako podpis, najčastejšie sa používa na pečatidle obce, jej vlajke, na insígniách starostu, na budove obecného úradu i v rokovacích miestnostiach orgánov obce.

„Z heraldiky poznáme i heraldické figúry – vytvorené štylizovaným zobrazením postáv a predmetov. Zobrazujú celé ľudské telo, alebo jeho časti, čerpajú námety z ríše zvierat, rastlín z oblasti pracovných nástrojov, nebeských telies ale používajú sa aj bájne živočíchy a postavy,“ hovorí Nádaská.

Ako môžete vidieť na erboch obcí, na tých z Považskobys­trického okresu dominujú rôzne zvieratá (medveď, jeleň, baran atď.), vtáky (sova, pelikán, sluka atď.), rastliny (jaseň, slnečnica, ruža atď) a nájdeme na nich aj náboženské symboly. A pri bližšom pohľade zistíme, že je na erboch zobrazené aj konope (Plevník – Drienové), žobrák (Podskalie) či mýtický grif (Domaniža).

Ak nepoznáte históriu erbu vášho mestečka či obce, keď najbližšie budete prechádzať okolo tabule, všimnite si jeho zobrazenie. Možno si s kúskom fantázie vytvoríte vlastný príbeh.

Hlasovanie o najkrajší erb z obcí Považskobystrického okresu prebiehalo do polnoci 12. novembra. Výsledky nájdete v odkaze nižšie.

Všetky erby v plnom rozlíšení sa vám zobrazia po rozkliknutí obrázka alebo ich nájdete v galérii TU.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie