Šport Iné športy

Draftujú mladíka z Považskej do NHL? Slovenská legenda mu dáva šancu

Medzi najväčším odborníkov na draft NHL na Slovensku patrí Oto Haščák. Ten sa vyjadril aj na adresu považskobystrickej nádeje Marka Stachu.

Ilustračný obrázok k článku Draftujú mladíka z Považskej do NHL? Slovenská legenda mu dáva šancu
Zdroj: TASR

Absencii bežného hokejového diania sa okrem hráčov či fanúšikov museli prispôsobiť aj skauti klubov NHL. Aktívne sledovanie zápasov nahradili rozbory videozáznamov, príprava na júnový draft však neutíchla. Bývalý slovenský reprezentant Oto Haščák sonduje hráčov pre New York Rangers a hoci pripúšťa možnosť predčasného konca sezóny NHL, s draftom je to iné: „Draft by splnil svoj účel aj keby bol cez skype alebo podobným spôsobom. Ten ohrozený nie je," uviedol.

Ohrozený je však samotný ligový ročník. V ňom sa nestihla dohrať ani základná časť a nad ďalším pokračovaním visí otáznik. V zámorí sa množia prípady koronavírusu, ktoré neobišli ani hokejovú ligu. V prípade draftu nie je nevyhnutné, aby sa konal za účasti stoviek ľudí: „Aj draft je už jedna obrovská šou, ale svoj účel to splní aj cez skype. Hráči budú draftovaní rovnako ako by boli v štandardnom prípade.“

Prvé kolo bez Slovákov?

Práve výber mladých hráčov je pre Haščáka jednou z najsledovanejších udalostí sezóny. Už 10 rokov pracuje v tíme skautov pre Rangers a do draftových výberov „jazdcov“ má čo povedať. Približne pred 5 rokmi sa náplň jeho práce mierne zmenila a svoju pozornosť venuje „hráčom, ktorí prešli draftom a je jedno, aký tím si ich vybral. Robíme na nich reporty pre potreby možných výmen. Pre klub je veľmi dobre, keď má takéto údaje vo svojej databáze. Pri hráčskych transakciách sa to vždy hodí. Okrem nich sú pre mňa zaujímaví aj voľní hráči, tzv. free agenti, najmä vo vekovom rozpätí 22–26 rokov,“ prezradil Haščák.

Podobne ako preddraftové rebríčky, ani on nevidí slovenských hráčov v 1. kole draftu 2020. „Je tam jedno meno, ktoré svietilo v predsezónnych rebríčkoch – Samuel Kňažko. Tie napovedali, že má výkonnosť na to, aby bol draftovaný. Musím sa však priznať, že som ho v tejto sezóne videl iba v jednom zápase na MS hráčov do 20 rokov. Myslím si, že draftovaný bude, ale nevidím to na úvodné kolá,“ vyjadril sa.

Dáva mu šancu

„Ešte spomeniem meno Marko Stacha, ktorý má tiež šancu byť draftovaný. Má potenciál, môže to byť pre Slovensko kvalitný obranca," tvrdí Oto Haščák.

Tento čerstvo 18-ročný Považskobystričan patril medzi troch najlepších hráčov Slovenska na januárových MS do 20 rokov a aktuálne pôsobí v Dukle Trenčín. Ak by bol Stacha draftovaný, bol by piatym hráčom z nášho mesta, ktorému by sa to podarilo. Zatiaľ si kluby NHL vybrali kvarteto Andrej Meszároš, Roman Tománek (obaja v roku 2004), Radoslav Illo (2009) a Dávid Hrenák (2018).

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie