Eurovoľby 2019

Definitívne výsledky volieb zverejnia v nedeľu pred polnocou

Definitívne výsledky volieb do Európskeho parlamentu (EP) budú zverejnené v nedeľu (26. 5.) po 23.00 h.

Ilustračný obrázok k článku Definitívne výsledky volieb zverejnia v nedeľu pred polnocou
Zdroj: TASR

K dispozícii budú po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán po ukončení hlasovania vo všetkých krajinách EÚ. TASR o tom informovala hovorkyňa Štatistického úradu (ŠÚ) SR Jana Morháčová. Výsledky zverejnia na stránke www.volbysr.sk. Priebežné výsledky nebudú podľa hovorkyne k dispozícii, lebo voľby vo väčšine štátov EÚ budú aj počas nedele.

Definitívne výsledky budú obsahovať okrem iného informácie o platných hlasoch a účasti na voľbách. K dispozícii budú údaje o preferenčných hlasoch pre kandidátov postupujúcich strán, taktiež údaje o výsledkoch prednostného hlasovania pre postupujúce politické subjekty a údaje o zvolených poslancoch do europarlamentu. „Obsahuje aj označenie jedného z poslancov, ktorý sa ujme mandátu až po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, určeného štátnou komisiou pre voľby,“ doplnila hovorkyňa. Na webe ŠÚ SR zverejní aj údaje o počte prednostných hlasov pre všetkých zaregistrovaných kandidátov.

ŠÚ SR zabezpečí podľa Morháčovej výsledky hlasovania vo voľbách do EP prostredníctvom 50 odborných sumarizačných útvarov (OSÚ) na území celého Slovenska. „Počas volebnej noci zo soboty (25. 5.) na nedeľu (26. 5.) bude na týchto pracoviskách pôsobiť 1200 ľudí. Sumarizačné útvary musia spracovať zápisnice z 5951 okrskov na Slovensku,“ uviedla.

Na spracovanie výsledkov ŠÚ SR použije integrovaný volebný informačný systém IVIS. O elektronické spracovanie volebných výsledkov prejavila záujem takmer polovica miest a obcí Slovenska, čiže 3197 okrskov.

V sobotu budú obyvatelia voliť 14 europoslancov, vyberať môžu z 31 politických subjektov. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie. Hlasovať sa bude od 7.00 do 22.00 h.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie