Filip Chudý Rôzne Video

Dedinka v Považskobystrickom okrese značne opeknela: Veď pozrite na VIDEO a FOTO

Jedna z najmenších obcí Považskobystrického okresu sa po víkende výrazne skrášlila. Čo všetko v nej pribudlo?

Ilustračný obrázok k článku Dedinka v Považskobystrickom okrese značne opeknela: Veď pozrite na VIDEO a FOTO
18
Galéria

Ďurďové je štvrtá najmenšia obec Považskobystrického okresu, keď podľa ostatných údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky má iba 144 obyvateľov. No najnovšie sa môže pochváliť tým, čo vo veľa obciach nenájdeme. Počas víkendových hodov v Ďurďovom pribudla v strede obce nová fontána a dve drevené sochy vysoké približne 2,5 metra. Na jednej je svätý Vendelín s ovcou, koňom a kravou, čo je odkaz na erb obce. Tá zostane na ďurďovskom námestí natrvalo. Na druhej soche je bača, ktorý má symbolizovať gazdu dvora. Túto sochu prenesú neskôr na miestne družstvo.

„Chceli sme u nás v obci vytvoriť námestie, resp. skrášliť celý priestor pri obecnom úrade. Preto padli návrhy na sochy a fontánu, medzi ktorými sa malo rozhodnúť, no nakoniec sme zvolili oba varianty,“ povedal starosta Ďurďového Anton Ondrásky.

Tam, kde stojí dnes v Ďurďovom fontána, bola kedysi len diera nad tokom miestneho potoka. Neskôr tento priestor zasypali, ale starostovi obce podľa jeho slov stále vadilo, že v strede dediny majú kopu blata, čo udieralo do očí, tak sa rozhodli, že s tým treba niečo robiť. „Chceli sme byť vždy iní, ako iné obce, preto sme sa rozhodli pre takéto riešenie. Prvé odozvy od obyvateľov obce sú pozitívna, tešia ich tieto nové prírastky,“ konštatoval starosta.

Ako ďalej uviedol, samotnú fontánu si objednali, ale ostatné práce s jej spustením si vykonali samostatne. Sochy vyrezali rezbári z Brezna a Námestova. „Všetko sme naplánovali tak, aby to bolo na hody hotové. Sme v obci partia 10–15 ľudí, ktorá vo svojom voľnom čase pracuje na jej zveľaďovaní,“ doplnil s tým, že novinkou je tiež to, že okrem fontány, ktorá v noci svieti a mení farby, ako aj kríž nad obcou, je po novom nasvietená v noci aj obecná zvonica.

Zdroj: Dnes24.sk

Anton Ondrásky chce, aby to slúžilo ľuďom a spolu sa z toho tešili. No a tiež to, aby sa Ďurďové zviditeľnilo. „V obci stále niečo budujeme a máme aj ďalšie plány, veď ani námestie ešte nie je hotové. Už sme na ňom pripravili priestor, kde vznikne nová hasičská zbrojnica,“ dodal.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Ďurďové s novinkami: Pribudli v ňom sochy a fontána
18
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie