Filip Chudý Rôzne

Cyklisti z Považskej si prídu na svoje: Spoznajte históriu nášho mesta

Podporiť cyklodopravu v Považskej Bystrici a zároveň spoznať viac svoje mesto. To je cieľ projektu, ktorý sa u nás chystá. Čo všetko ponúkne?

Ilustračný obrázok k článku Cyklisti z Považskej si prídu na svoje: Spoznajte históriu nášho mesta
Zdroj: TASR

V nedeľu 1. októbra si budú môcť všetci nadšenci cyklistiky a histórie užiť cyklojazdu Považskou Bystricou. Tá sa začne o 15:00 na mieste parkoviska autobusov ABŠO v centre mesta. Trasa povedie Stredom a Kolóniou a hlavne ich zaujímavosťami. Najprv sa zastaví v blízkosti niekdajšej hlavnej tepny mesta, a to s pamätníkom Jánom Lovíškom, osobným priateľom Imra Weinera Kráľa. Ďalej pri knižnici sa priblíži históriu vily, niekdajšej vychýrenej bryndziarne, a tiež zabudnutých budov tejto štvrte.

Cyklosprievod bude pokračovať Železničnou a Okružnou ulicou. Pribrzdí sa na mieste, kde kedysi stála monumentálna socha Milana Rastislava Štefánika. „Postavená bola podľa projektov akademického sochára Vojtecha P. Ihriského. Bez podstavca merala 9 metrov a predstavovala asi 5-násobnú výšku reálnej postavy generála Štefánika,“ uvádza Anna Šujanská, historička Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, ktorá priblíži osud spomínaného pamätného miesta. Neprehliadnuteľnou dominantou mesta je aj priemyselný areál bývalých Považských strojární, ktorý zaberá plochu 120 hektárov, kde bude tiež zastávka. Hlavná vrátnica, ktorá dnes slúži ako minimúzeum, uchováva technické pamiatky po strojárenskej veľkovýrobe v Považskej Bystrici.

„Exponáty sú mojou súkromnou zbierkou artefaktov malej časti výrobného programu Považských strojární, ktoré sa mi podarilo zachrániť z likvidovaných objektov strojární, po vyhlásení konkurzu v máji 2000,“ povedal Pavol Mikuš, ktorý sa už roky venuje aktívnemu mapovaniu histórie v Považských strojárňach.

Zastávka bude i pri protileteckom kryte civilnej ochrany z obdobia studenej vojny. V priestoroch Domu kultúry Považská Bystrica sa zaspomína na časy najväčšej slávy tejto svojho času jednej z najmodernejších kultúrnych budov v našej krajine. „Bude to spomienka na 20 rokov prežitých v týchto reprezentatívnych priestoroch, ktoré každý deň žili kultúrou a ktoré takmer denne vítali umelcov z vtedajšieho Československa i zo zahraničia,“ uviedla Mária Bellayová, niekdajšia vedúca Úseku spoločenského života.

Cyklojazda sa ukončí v priestoroch CoolTajneRa, Práve toto občianske združenie podujatie organizuje za lektorskej asistencie Považskej knižnice v Považskej Bystrici, Vlastivedného múzea v Považskej Bystrici, spriaznených jednotlivcov a podpory Cyklokuchyne a Cyklokoalície. „Podujatie je bezplatné, kto príde na bicykli, ten sa ho môže zúčastniť. Ohlasovaný záujem oň na facebooku nás prekvapil, tešíme sa na každú vekovú kategóriu,“ doplnil Tomáš Bořuta z OZ CoolTajneR.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Do Považskej sa chystajú známe osobnosti: Bohatý festivalový PROGRAM

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie