Filip Chudý Rôzne

Čísla, ktoré by nás mali zaujímať: INEKO takto ohodnotil finančné zdravie Považskej

Nový rebríček je na svete. Čísla prezrádzajú, ako je na tom naše mesto s finančným zdravím, aj koľko činí dlh na hlavu každého Považskobystričana.

Ilustračný obrázok k článku Čísla, ktoré by nás mali zaujímať: INEKO takto ohodnotil finančné zdravie Považskej
Zdroj: Dnes24.sk

Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) hodnotil finančné zdravie 50 najväčších Slovenských miest za rok 2016. Jednou zo zložiek hodnotenia mimovládky boli aj dlhy samospráv. Ako v zverejnenom materiáli vysvetľuje INEKO, celkový dlh miest určuje tzv. „zákonné kritérium“. To znamená, že sa doň nezapočítavajú záväzky z úverov poskytnutých z bývalých štátnych fondov a Štátneho fondu rozvoja bývania, a tiež záväzky z návratných zdrojov financovania prijatých na zabezpečenie predfinancovania eurofondov.

Kde majú najväčšiu sekeru

Ako uvádza INEKO, najväčším dlžníkom spomedzi hodnotených miest bola ku koncu roka 2016 Nitra (43,6 %), druhý najvyšší dlh mali Michalovce (38,1 %) a nasledujúce priečky obsadili Bratislava (37,5 %), Čadca (35,5 %) a Považská Bystrica (35,2 %). Naopak, najlepšie z pohľadu tohto ukazovateľa obstáli mestá Ružomberok, Topoľčany, Dubnica nad Váhom, Hlohovec, Nové Mesto nad Váhom, Malacky a Kežmarok, ktoré nemali ku koncu roka 2016 žiadny dlh. Nízky dlh mali aj v Poprade (4,8 %), Seredi (7,2 %) či Trebišove (7,4 %).

Najvyššie skóre za finančné zdravie získalo podľa INEKO Nové mesto nad Váhom so známkou 5,95. Na päty mu šliape Dubnica nad Váhom so známkou 5,92 a tretím mestom s najlepšie ohodnoteným finančným zdravím je Hlohovec zo známkou 5,57. Naopak, najnižšie skóre dosiahli Rimavská Sobota (4,12), Senica (3,88) a Bratislava (3,84).

Dlh na hlavu Považskobystričana je 209 eur

Samospráva mesta Považská Bystrica je podľa tabuľky finančnej stability INEKO v poradí 43. mestom s najlepším finančným zdravím. Považská Bystrica mala podľa INEKO celkový dlh 35,20 %, pričom v roku 2015 to bolo o niečo menej, presne 33,94 %. Dlh na jedného obyvateľa je podľa analýzy 209 eur. Finančné zdravie (FZ) nášho mesta inštitút ohodnotili číslom 4,34.

Pre porovnanie, neďaleký Púchov má dlh 34,75 %, dlh na obyvateľa je 260 eur a FZ 5,06. Dubnica nad Váhom, ako ďalší člen bývalého Považskobystrického okresu, podľa analýzy nemá dlh. Zvyšné mestá starého okresu neboli hodnotené, keďže sa nenachádzajú medzi 50 najväčšími mestami, ktoré sa hodnotili.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Vianoce sa blížia: Akým stromčekom sa bude môcť pochváliť Považská Bystrica?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie