Filip Chudý Rôzne

Cintoríny v Považskej prešli obnovou: Koniec zaplavovania hrobov? FOTO

Viaceré považskobystrické cintoríny sa dočkali v letných mesiacoch opráv. Ukončia sa tým problémy, ktoré na nich boli?

Ilustračný obrázok k článku Cintoríny v Považskej prešli obnovou: Koniec zaplavovania hrobov? FOTO
6
Galéria

Považská Bystrica má spolu s mestskými časťami celkovo 26 cintorínov. Viaceré z nich vykazovali rôzne poškodenia, ktoré musela radnica počas leta riešiť. „Celkovo sme do prác na cintorínoch tento rok investovali približne 40-tisíc eur,“ povedal primátor mesta Karol Janas. Práce sa týkali cintorínov priamo v Považskej Bystrici (starý, nový), Podmaníne, Praznove a vo Vrtižeri.

Na cintoríne v Podmaníne bolo potrebné zrealizovať opravu oporného múru pri vstupnej prístupovej komunikácii a pribudli tiež aj lavičky ku kaplnke. V Praznove sa opravy dočkala prístupová cesta. „Bolo to naozaj potrebné, urgovali sme to už dlhší čas. Na mieste vyvierala voda a okrem toho prístupovú cestu ničili aj autá,“ vyjadrila sa Jarmila Tomanová, poslankyňa za dané mestské časti. Na cintoríne vo Vrtižeri sa počas augusta zrealizovala nová výsadba a potrebná úprava svahov a priľahlého terénu pri dome smútku, svah bolo potrebné zastabilizovať. Najrozsiahlejšie rekonštrukčné práce boli ale na starom cintoríne, kde prebiehala oprava vstupnej plochy pri dome smútku.

„Bol tu dlhodobý problém s odvodnením, prívalové dažde, ktoré sem schádzali aj z kalvárie spôsobovali viaceré starosti, okrem iného aj zaplavovanie hrobov. Radnica chcela tieto problémy eliminovať, preto sa pristúpilo k rekonštrukcii plochy, kde je vstup do pohrebiska a kde sa uskutočňuje pietny akt,“ informovala hovorkyňa mesta Iveta Kováčiková.

Podľa jej slov práce prebiehali v závislosti od konania sa pohrebov, aby nenarúšali chod cintorína. Za vstupnou bránou za hlavným vstupom na cintorín sa kompletne položila nová asfaltobetónová vrstva, osadili sa tu birko žľaby, doplnila sa záchytná zberná šachta na zvedenie dažďovej vody a zapojila sa do existujúcej kanalizácie, ktorá je v spodnej časti vybudovaná. Novým asfaltobetónovým povrchom sa potiahla aj predná časť chodníka, ktorá vedie k prvému výpustnému otvoru na napúšťanie vody. „Tieto práce boli prvou etapou rekonštrukcie, v ďalšej sa bude pokračovať vo vrchnej časti cintorína,“ doplnila mestská hovorkyňa. Aj tam robia problémy prívalové dažde.

Na novom cintoríne v Jelšovom sa pustili do opravy vrchných povrchov – omietok na opornom múre na bočných múroch pri hlavnom vstupe do domu smútku. „Múry získali novú povrchovú úpravu, súčasne sa opravujú aj žardiniéry. Mesto má tiež v pláne zreštaurovať umelecké dielo p. Kompánka, ktoré stojí v blízkosti domu smútku a tiež zrealizovať výsadbu zelene trvalého charakteru,“ dodala Kováčiková.

Opravované považskobystrické cintoríny: Čo je na nich nové?
6
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Považskobystrická plaváreň v havarijnom stave: Dokedy má byť zatvorená? FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie