Filip Chudý Rôzne Video

Chystá sa zmena pri liekoch: Nemocnica v Považskej bude prvá na Slovensku! VIDEO

V považskobystrickej nemocnici sa pracuje na novinke, ktorá by mala v krátkom čase vstúpiť do praxe. Ako to bude s liekmi po novom?

Video: Filip Chudý / Zdroj: Dnes24.sk

Nemocnica s poliklinikou Považská Bystrica by mala byť prvou nemocnicou na Slovensku, kde bude zautomatizovaný výdaj liekov a špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM) priamo pacientom. Ide o moderný systém, pričom stavebné práce v nemocnici už prebehli a v najbližšom čase by sa mala priviesť technológia. Pôjde o veľký automat pre ŠZM, liekomat pre tzv. tablety a rotomat bude slúžiť na uskladnenie citlivých ampúl.

„Investícia je vo výške viac ako jeden milión eur, navyše to všetko chceme napojiť na nemocničný informačný systém,“ povedal Jaroslav Baška, predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja, pod ktorý naša nemocnica patrí.

Podľa farmaceuta Michala Smolnického, ktorý je poverený vedením nemocničnej lekárne, by to malo pomôcť k efektívnejšiemu hospodáreniu s liekmi. „Podstatou systému je to, aby sme vedeli sledovať celý proces toho, ako sa dostanú lieky k samotnému pacientovi. Vďaka tomu by sme mali efektívnejšie využívať naše zdroje,“ ozrejmil.

Liekomat by mal byť implementovaný vo verejnej časti lekárne Sv. Lukáša. „Hardvér by mal vyslovene slúžiť na to, aby lekárnik mal čas na to, aby dosiahol aspoň dispenzačné optimum, resp. aby sa vedel venovať svojmu pacientovi. Aby sa teda vytvoril do budúcna bližší vzťah medzi pacientom a lekárnikom. To je asi najpodstatnejším plánom tohto systému vo verejnej lekármi,“ konštatoval Smolnický.

Ak by podľa jeho slov išlo všetko podľa plánov, potom do 15. decembra 2019 budú všetky technológie v považskobys­trickej nemocnici namontované. „Predpokladám, že spojazdnenie nemocničného informačného systému s týmto hardvérom bude trvať jeden až dva mesiace. Čo je čas, za ktorý by sme mali vychytať chybičky,“ doplnil.

Táto automatizácia je podľa riaditeľa NsP Považská Bystrica Igora Steinera nesmierne dôležitá aj preto, že to uľahčí prácu. „Je to urobené na základe 2D kódov, čiže od príjmu liekov od dodávateľa sme schopní sledovať spotrebu každej jednej tabletky, masti, ŠZM. Čím dochádza k ekonomickému pohľadu na vec. Aktuálne budeme prvou nemocnicou na Slovensku, ktorá bude mať takýto systém zavedený,“ dodal.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Pozrite si aj vizualizáciu systému.

NsP Považská Bystrica chystá automatizáciu výdaja liekov: Vizualizácia systému
8
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie