Filip Chudý Rôzne

Centrum Považskej sa opäť skrášlilo: Malebný prírastok pre všetkých, FOTO

V okolí fontány sa tento rok realizovalo viacero väčších projektov. Teraz pribudol jeden menší, ale o to viac radosti môže spôsobiť.

Ilustračný obrázok k článku Centrum Považskej sa opäť skrášlilo: Malebný prírastok pre všetkých, FOTO
10
Galéria

Považskobystrické centrum za kinom Mier sa aj na konci tohto roka dočkalo ešte jednej novinky. Po novom detskom ihrisku, rekonštrukcii fontány a jej okolia, pričom na tomto mieste vzniklo počas roka aj nové hudobné pódium, sa táto časť nášho mesta môže pochváliť aj novou knižnou búdkou. Tá vznikla pomocou projektu Nápad pre tri generácie Nadácie Poštovej banky, ktorá podporila Združenie lokál patriotov z Považskej Bystrice.

Vodná knižná búdka, ako bola nazvaná, sa nachádza v rohu detského ihriska medzi Domanižankou a zrekonštruovanou fontánou. „Táto knižná búdka má vyjadrovať pohodu, ktorá v tejto časti mesta vznikla po rekonštrukcii. Názov je odvodený od toho, že je umiestnená v blízkosti vody, aj preto sa krstila vodou z Domanižanky,“ povedala spoluautorka maľby na knižnej búdke Petra Hulková. Krstnou mamou bola riaditeľka Považskej knižnice Ivana Knappová.

Knižnú búdku vyrobili na považskobystrickej SOŠ. Následne ju Petra Hulková spolu s Miroslavou Dubcovou namaľovali akrylovými farbami na drevo a ich výtvor sa ešte zalakoval do vonkajšieho prostredia. Hulková podľa vlastných slov viac pracovala na detailoch, jej kolegyňa pre zmenu na pozadí. Spolu im práca trvala tri decembrové dni.

„Sú tam namaľované labute medzi leknami v jazierku. Labuť je nielen pekná, ale je aj symbolom vernosti. Celkovo sa mi tam tie labute páčili, pričom sa to hodí aj k tomu prostrediu,“ povedala k výberu motívov považskobystrická umelkyňa.

Ako prezradila, mala síce v pláne ešte niekoľko detailov, ktoré sa mohli namaľovať na vodnú knižnú búdku, ale nakoniec je to v takejto podobe. Viac sa vyhrala na predchádzajúcej lúčnej knižnej búdke, ktorú považuje za svoju najnáročnejšiu a nachádza sa na Rozkvete. „Tá je inšpirovaná lúkou od kostolíka k vodárni, čo je najkrajšia časť na Rozkvete. Navyše zajaca, ktorý je na nej namaľovaný, som videla pobehovať celé leto a nazvala ho rozkvetovým zajacom,“ doplnila k svojmu ďalšiemu výtvoru Petra Hulková, pričom na tej búdke pracovala po kúskoch približne mesiac, keď si našla čas popri iných veciach.

Novinka v centre Považskej: Vodná knižná búdka
10
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Nádherné výtvory detí z Považskej: Nechajme sa na Vianoce inšpirovať, FOTO

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie