Filip Chudý Rôzne

Časovaná bomba pre Považskú a okolie? Zistili sme, ako je to s našimi potokmi

Záplavy potrápili aj Považskobystrický okres. Zaujímalo nás preto, ako je to s potokmi v našom okolí.

Ilustračný obrázok k článku Časovaná bomba pre Považskú a okolie? Zistili sme, ako je to s našimi potokmi
8
Galéria

Počasie dalo v ostatných dňoch zabrať celému Slovensku a Považskobystrický okres nebol výnimkou. V utorok 4. februára sa vyliala z koryta rieka Domanižanka a v Domaniži vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Marikovský potok sa vylial v Udiči, čo spôsobilo problémy v doprave. Navyše v Hornej Marikovej odrezal na niekoľko hodín od sveta osadu Ráztoka, keďže na ceste strhla voda most. Slovenský hydrometeorologický ústav informoval o druhom stupni povodňovej aktivity na vodnom toku Mošteník a prvom stupni na rieke Papradnianka.

Hneď v daný deň sa vyjadril kriticky starosta Horoviec Milan Velas, podľa ktorého rok čo rok posielajú žiadosti o prečistenie potoka, ale odpoveď je vraj taká, že nie sú peniaze. Preto nás zaujímalo, ako je to s čistením vodných tokov v našom regióne.

Plán podľa priorít

Slovenský vodohospodársky podnik, štátny podnik, pod ktorý patrí Správa povodia stredného Váhu I. Púchov nám prostredníctvom svojho hovorcu Mariána Bocáka uviedol, že vykonávajú údržbu vodných tokov v rámci plánu opráv a údržby, ktorý je stanovovaný na ten ktorý rok podľa priorít. „Tento plán sa v závislosti od mimoriadnych okolností , kedy musí byť technika a pracovná sila sústredená na iné miesto, môže meniť. Za skutočnosť, že sa vodné toky zanášajú môže do značnej miery aj neprimeraný výrub drevín a nesprávne obrábanie polí,“ povedal Bocák.

„Taktiež je dôležitým faktorom pri práci správcu toku, ktorý má odstraňovať náletové dreviny z toku a udržiavať tak koryto prietočné, je nevôľa zo strany aktivistov a ochranárov pri tejto činnosti, ktorý de facto obmedzujú našu prácu,“ konštatoval hovorca vodohospodárov.

Tiež upozorňuje, že majú v správe viac ako 50 000 km riek na celom Slovensku a taktiež obmedzené technické vybavenie a personálne obsadenie, preto vykonávajú čistenie v závislosti od svojich možností.

Kedy sa čistili potoky?

Čo sa týka periodickej údržby – čistenia vodných tokov v okrese Považská Bystrica boli podľa Bocáka realizované práce nasledovne:

Rok 2017

vodný tok Papradnianka v obciach Stupné a Papradno
vodný tok Drieňovka v obci Plevník – Drienové
vodný tok Mošteník v Považskej Bystrici

Rok 2018

vodný tok Papradnianka v obci Jasenica

Rok 2019

vodný tok Marikovka v obci Dolná Mariková
vodný tok Pružinka v obci Visolaje

Časovaná bomba

Starosta záplavami dotknutej obce Domaniža František Matušík ml. vníma problém tak, že povodie Váhu má v správe Domanižanku, preto obec nemôže čerpať na to žiadne eurofondy a ani robiť reguláciu vodného toku. „Rok či dva dozadu sme od nich chceli súhlas ma reguláciu, ale bolo nám povedané, že to musia robiť oni. Lenže na to nemajú peniaze. Ďalší problém je ten, že štát dáva od toho úplne ruky preč. A za tie dlhé roky sa proste korytá riek zaniesli. Nehovoriac o tom, ako sa tu rúbu lesy. A keď sa voda nezadrží v lese, máme to všetko dole v dedinách,“ vyjadril sa s tým, že tento problém vníma ako časovanú bombu do budúcna.

Podľa starostu tiež urobili protipovodňové mapy bez súhlasu obce. „Zaškrtli, ktoré časti v obci sú záplavové, čím ľudom obmedzili stavanie. Mal sa však urobiť opačný krok, aby štát našiel peniaze na vyregulovanie tokov. Logické by bolo, že keďže potok vyviera v Domaniži, treba ho začať regulovať tu a nie napr. v Považskej Bystrici,“ dodal Matušík.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

V Domaniži to vyzeralo takto.

FOTO zo zatopenej Domaniže, kde vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity
8
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie