Filip Chudý Rôzne

Čaputová odvolávala: Známu považskobystrickú sudkyňu zbavila talára

Na návrh Súdnej rady prezidentka rozhodla o odvolaní ďalších sudcov nad 65 rokov. Jeden prípad je aj z Okresného súdu Považská Bystrica.

Ilustračný obrázok k článku Čaputová odvolávala: Známu považskobystrickú sudkyňu zbavila talára
28
Galéria
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Prezidentka sa po dôkladnom zvážení a na základe objektívnych kritérií rozhodla na návrh Súdnej rady odvolať z funkcie ďalších 14 sudcov, ktorí dovŕšili vek 65 rokov. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.

Posudzovala žiadosti

Po tom, ako prezidentka 5. októbra 2020 rozhodla o odvolaní 63 sudcov, v uplynulých dňoch posudzovala žiadosti o zváženie odkladu odvolania 20 sudcov, ktoré prezidentke adresovali predsedovia súdov a predseda Súdnej rady. „S prihliadnutím na tieto žiadosti sa prezidentka rozhodla predĺžiť výkon funkcie tým sudcom, ktorí vek 65 rokov dovŕšili iba tento rok, a tiež tým sudcom, ktorí dovŕšili vek 66 rokov a zároveň sa na svojich súdoch venujú trestnej agende,“ ozrejmil Strižinec.

Ako ďalej uviedol, 14 sudcom, ktorých sa prezidentka rozhodla odvolať z funkcie, prezidentská kancelária počas tohto týždňa odoslala odvolací dekrét.

Druhé odvolanie v roku

Dňa 19. októbra 2020 sa tak stalo aj v prípade Heleny Loduhovej z Okresného súdu (OS) Považská Bystrica, čím jej funkcia sudcu zanikla. Doplnil hovorca.

Loduhová bola dlhoročnou predsedníčkou OS Považská Bystrica. Ako je známe, 28. januára 2020 ju odvolal z tejto funkcie bývalý minister spravodlivosti SR Gábor Gál. Ako vtedy informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová, dôvodom odvolania Loduhovej z funkcie bolo manažérske zlyhanie pri finalizácii kúpy budovy pre OS Považská Bystrica a následne aj pri príprave presťahovania súdu do novej budovy.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR/Dnes24.sk

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie