Pondelok 22. júl 2019 Magdaléna  25 °C
Filip Chudý Rôzne

Bystrickí tretiaci ukázali veľkú šikovnosť: Sledujte, aký kríž zmajstrovali!

Tretiaci z považskobystrickej SOŠ pod vedením svojho majstra Romana Suchára ukázali svoje nadanie. Čím obohatili naše mesto?

Ilustračný obrázok k článku Bystrickí tretiaci ukázali veľkú šikovnosť: Sledujte, aký kríž zmajstrovali!
14
Galéria

Žiaci Strednej odbornej školy (SOŠ) v Považskej Bystrici v septembri 2015 opravovali dom smútku v Považskej Teplej a tiež pracovali na drevenom kríži, ktorý je pri ňom umiestnený. Po tejto pozitívnej skúsenosti boli zavolaní do tejto našej mestskej časti opäť. „V nedávnej minulosti sme vyrobili jeden kríž na cintorín v Považskej Teplej. Tamojší pán farár Klimek nás preto oslovil, či by sme nevyrobili ďalší kríž,“ povedal riaditeľ SOŠ Ján Kunovský.

Nový kríž, na ktorom pracovali podľa slov riaditeľa žiaci 3. ročníka učebného odboru stolár pod vedením majstra odborného výcviku Romana Suchára približne dva týždne, bol minulý týždeň už aj osadený pri kostole v Považskej Teplej. A nielenže stolári z považskobys­trickej SOŠ vyrobili nový kríž, prostredie pri spomínanom kostole skrášľujú aj dve nové informačné tabule ich výbory. Jedna je umiestnená pri samotnom kríži, druhá na stene kostola.

„Pán farár chcel najprv taký istý kríž, aký je pri ich dome smútku, no keďže máme šikovného majstra, ktorý je vyučený za rezbára, ten navrhol, že vytvorí iný kríž, taký trochu sviatočnejší. Následne prebehli konzultácie a pánom farárom a celý kríž navrhol Roman Suchár. Samotného Ježiša Krista na kríži povrchovo upravil,“ prezradil Kunovský.

Ten ďalej doplnil, že keďže mali na tamojšej farnosti dve staré informačné tabule, preto boli ako škola oslovení, či by nevyrobili nové, že by sa vymenili aj tie. Tak sa aj stalo, pričom aj tie navrhol majster SOŠ Roman Suchár. „Počas Veľkého piatku má byť nový kríž v Považskej Teplej vysvätený a tiež by mala odtiaľ smerovať krížová cesta,“ uviedol Kunovský.

Podľa neho je aj táto akcia dôkazom toho, že stolárstvo ako také vďaka týmto mladým ľuďom postupne ožíva a žiaci si nachádzajú uplatnenie. Žiaci SOŠ v nedávnej minulosti vyrobili aj knižné búdky, ktoré sú roztrúsené po celej Považskej Bystrici, pomáhali aj materským škôlkam v meste, pričom podobné projekty budú podľa riaditeľa školy pokračovať. Keďže sa tak pomôže organizáciám v našom meste, navyše žiaci SOŠ tým získavajú potrebnú prax.

Výtvory tretiakov z SOŠ: Nielen nový kríž v Považskej Teplej!
14
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Riaditeľ sedmičky Vladimír Šebeň (55) otvorene: Dnešné deti nie sú horšie

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk