Rôzne

Bystrická hala sa ide prerábať: Na palubovku a šatne však nevyšlo, FOTO

Športová hala v Považskej Bystrici je pred rekonštrukciou. Lenže ňou sa nakoniec nesplnia všetky sľuby, ktoré boli dané. Čo sa má robiť a čo nie?

Ilustračný obrázok k článku Bystrická hala sa ide prerábať: Na palubovku a šatne však nevyšlo, FOTO
20
Galéria

Mestské športové kluby Považská Bystrica, ktorých vlastníkom je mesto, vyhlásili výzvu na predkladanie ponúk na rekonštrukciu športovej haly, pričom lehota vypršala 21. mája.

V rozpočte inak

Vo výzve je uvedené, že pôvodný objekt športovej haly prejde určitými zmenami. „Zmena nastáva v rekonštrukcii železobetónových múrikov, pri vstupe D a pred reštauráciou/ka­viarňou dôjde k ich úplnému odstráneniu, oprava fasády, klampiarske práce, oprava povlakovej krytiny na terasách, výmena tvrdej krytiny, rekonštrukcia železobetónových zberačov vody, nadbetonávka základových pätiek pri oceľových I-profiloch, vyhotovenie nových ochranných náterov oceľových konštrukcií ako sú oceľové dažďové žľaby a I-profily,“ píše sa v opise.

Celková predpokladaná hodnota zákazky je 334 706,31 € bez DPH, čiže 401 647,57 € s DPH. V rozpočte mesta na tento rok je pritom uvedené, že na rekonštrukciu športovej haly je vyčlenených 440 000 €. Lenže zároveň poslanci splnomocnili primátora Karola Janasa (SMER-SD, SNS, SZ), že môže vykonať zmeny v rozpočte pri jednotlivých prípadoch do výšky 50 000 €.

Zostalo pri sľuboch

Janas na svojej facebookovej stránke 9. decembra 2019 k športovej hale uviedol, že „nevyhnutne potrebuje rekonštrukciu jej strecha, opláštenie, ale aj šatne a sociálne zariadenia, pričom ak by to vyšlo, pustili by sa aj do obnovy palubovky.“ Preto je rád, že im vtedajší premiér priklepol od štátu 150 000 € a mesto má vo vtedy len pripravovanom rozpočte vyčlenených 250 000 € (dokopy 400 000 €). Dnes sa však pri pomaly tej istej sume hovorí už len o strešnej krytine a fasáde. „Prioritou tento rok bude strecha a opláštenie,“ zdôraznil primátor.

Ten pripúšťa, že obnovu si zaslúžia aj šatne a hracia plocha, ktoré nie sú ukážkové, no podľa Janasa im ich stav nikto nikdy nevytkol.

Vytrhnuté časti palubovky

V uplynulej sezóne sa dvakrát stalo, na čom sa aj fanúšikovia na tribúnach zabávali, resp. krútili hlavou, že vytrhnuté časti považskobystrickej gumenej palubovky sa počas zápasov opravovali lepiacou páskou. Najprv koncom roka 2019 v televíznom zápase Slovensko – Česko v bráne Čecha Martina Galiu (od šatní). Podobný problém sa „lepil“ aj v opačnom bránkovisku potom vo februári 2020 v zápase Považská Bystrica – Hlohovec, keď mal prácu Ladislav Kovačin s rozhodcom (viď titulná foto).

Mimochodom, ten modrý umelý povrch položený na pôvodnej palubovke je v športovej hale od roku 2006, keď tam musel byť inštalovaný kvôli účasti v skupinovej fáze Ligy majstrov, keďže stará palubovka nespĺňala požiadavky Európskej hádzanárskej federácie. Pričom to malo byť riešenie len na niekoľko sezón.

Nejasná budúcnosť

Mesto hovorí o tom, že chce v budúcnosti v rekonštrukcii športovej haly pokračovať, no nás zaujímalo, čo si pod slovom „budúcnosť“ predstavujú. „Čo sa týka rekonštrukcie interiéru haly, všetko bude závisieť od vývoja finančnej situácie v Slovenskej republike, od miery prepadu výnosu dane z príjmov fyzických osôb, podľa ktorej stavu sa bude mesto rozhodovať,“ uviedla kancelária primátora.

„Preto akékoľvek rozhodnutia o tom, či sa k týmto prácam prikročí ešte v tomto roku alebo v budúcnosti, sú teraz predčasné,“ doplnili.

Stihnú novú sezónu?

Hoci sa športové časti športovej haly v tejto plánovanej rekonštrukcii podľa opisu zákazky neplánujú robiť, prednosť dostali napr. opravy v prenajímanom priestore reštaurácie/ka­viarne, športovcom to môže narušiť novú sezónu a prípravu na ňu. Keďže čas, keď sa nemohla športová hala podľa nariadení využívať, sa nezužitkoval na rekonštrukčné práce, zaujímalo nás, či to stihnú do novej sezóny. „Cieľom mesta je ukončiť plánovanú rekonštrukciu športovej haly do začiatku športovej sezóny 2020/2021,“ odpovedala kancelária primátora.

Na doplnenie, klasická predsezónna príprava hádzanárov štartuje tradične v polovici júla a sezóna potom na prelome augusta a septembra, pričom ešte na august bol preložený záverečný turnaj Slovenského pohára, na ktorý sa hádzanári MŠK Považská Bystrica prebojovali. Termín štartu nového ročníka však nebol ešte oficiálne potvrdený.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Zmeniť by sa mal teda exteriér haly.

FOTO: Vzhľad Športovej haly v Považskej Bystrici by sa mal zmeniť
20
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie