Rôzne

Budúcnosť MHD v Považskej: Tretí pokus nevyšiel, číslo štyri má hraničný termín

Ako to bude s považskobystrickou MHD od septembra? Na to sa stále hľadá odpoveď. Prinášame viac o najnovšom vývoji situácie.

Ilustračný obrázok k článku Budúcnosť MHD v Považskej: Tretí pokus nevyšiel, číslo štyri má hraničný termín
Zdroj: Dnes24.sk

Hoci sa súčasná zmluva mesta Považská Bystrica s Mestskou dopravnou spoločnosťou (prevádzkovateľ MHD, v ktorej mesto vlastní 34 % akcií) končí 31. augusta 2020, riešenie MHD v našom meste od 1. septembra 2020 je stále nejasné a situácia sa zamotáva. Celková odhadovaná hodnota zákazky v súťaži je 36 689 400 € s DPH na dĺžku 10 rokov, pričom ju možno opciou predĺžiť na 15 rokov.

Padol aj tretí termín

Medzičasom padol už aj tretí termín otvárania obálok v súťaži na „Služby mestskej autobusovej dopravy v meste Považská Bystrica“, ktorý bol stanovený na 20. júla. Pri prvých dvoch posunoch bolo vo vestníku Úradu verejného obstarávania ako dôvod uvádzané, že „v oznámení verejného obstarávateľa mesta Považská Bystrica boli nesprávne zverejnené údaje.“

V najnovšom prípade rovno ÚVO pozastavil súťaž. „ÚVO, odbor dohľadu, informuje, že v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného (mesto Považská Bystrica, pozn.) na základe námietok, ktoré sa začalo dňa 18. júna 2020 vo verejnom obstarávaní vydal predbežné opatrenie a rozhodol, že lehoty, ktoré určil kontrolovaný a lehoty kontrolovanému neplynú,“ píše sa vo vestníku.

15 dní pred koncom

Pozastavenie sa netýkalo úkonov súvisiacich so zrušením predmetnej verejnej súťaže. Na sekretariát primátora sme teda adresovali otázku, v ktorej nás zaujímalo stanovisko mesta ako verejného obstarávateľa k tejto skutočnosti a prípadne či teda súťaž nechystajú zrušiť. Odpoveď neprišla.

Ale 23. júla sa vo vestníku pri tejto súťaži objavila informácia, že „verejný obstarávateľ vzhľadom k rozhodnutiu ÚVO, ktorým zastavuje konanie o preskúmanie úkonov kontrolovaného na základe námietok navrhovateľa, predĺžil lehotu na predkladanie ponúk v zmysle opravy oznámenia o vyhlásení verejného obstarávania,“ znie informácia s tým, že predkladanie ponúk má byť najnovšie do 17. augusta 2020 10.00 h, pričom otváranie obálok má byť v ten deň o 14.00 h, čiže iba 15 dní pred koncom súčasnej zmluvy.

Na pripomenutie, tá sa schvaľovala na mestskom zastupiteľstve v úplne posledný deň tej starej a priniesla výrazné škrtanie spojov a drahšie cestovné.

Ďalšie možnosti

Ako sme už informovali, pripravuje sa aj záložný plán, ktorý mesto podľa vlastných slov z mája 2020 má preto, ak by sa nikto do súťaže neprihlásil, resp. neprišla dobrá ponuka. Aké ponuky prišli alebo ešte len prídu, to sa však zistí až po otváraní obálok a ich následnom vyhodnotení, na čo sú napojené ďalšie úkony.

Mestské zastupiteľstvo však 18. júna 2020 schválilo založenie spoločnosti Dopravný podnik mesta Považská Bystrica s.r.o., pričom odborníci z finančnej komisie mali výhrady k tomu, že mesto ide zakladať podnik a nemá ani jeho finančný plán. Navyše do dozornej rady podniku, ktorá má päť členov, nezvolili ani jedného poslanca s opozičným názorom.

Do úvahy pripadá aj predĺženie súčasnej koncesnej zmluvy, maximálne však o 9 mesiacov.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť zaujímavý obsah z Považskej Bystrice a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie