Filip Chudý Rôzne

Aj v Považskej sa bude pomáhať: Radosť chcú vyčarovať deťom v nemocnici, FOTO

Detské oddelenie považskobystrickej nemocnice dostane pomoc od dobrovoľníkov. Čo sa v našom meste zriadilo?

Ilustračný obrázok k článku Aj v Považskej sa bude pomáhať: Radosť chcú vyčarovať deťom v nemocnici, FOTO
8
Galéria

Klub Detskej Nádeje (KDN) je po Bratislave, Prešove a Trnave už aj v Považskej Bystrice. Postarala sa o to naša rodáčka Martina Gajdošíková, ktorá v KDN pôsobí už sedem rokov. „Dostala som sa k tomu počas štúdia na vysokej škole v Bratislave, keď som sa dozvedela, že KDN robí nábor dobrovoľníkov na navštevovanie hospitalizovaných detí v na Kramároch. Tri roky som navštevovala detskú neurológiu a potom som sa stala vedúcou dobrovoľníkov oddelenia detskej hematológie a onkológie – časť veľké deti, kde som bola vedúcou štyri roky. Od roku 2017 som zástupkyňou koordinátora KDN,“ povedala s tým, že tento rok sa odsťahovala z Bratislavy do rodného mesta a rozhodla sa zriadiť pobočku KDN aj v ňom.

„Dôvodom bolo to, že vidím v tom veľký zmysel. Myslím si, že aj tu máme ľudí, ktorí sa vedia zapáliť pre vec a pomáhať druhým. Dôkazom toho je aj to, že ako som prišla s týmto návrhom a predstavila ho vedeniu Nemocnice s poliklinikou v Považskej Bystrici, tak sa im táto myšlienka páčila a dohodli sme sa na spolupráci, ktorú sme už naplno rozbehli,“ uviedla Gajdošíková.

Ďalším dôkazom je podľa nej to to, že na prvé školenie prišlo desať ľudí, ktorí sa rozhodli aj zaregistrovať a navštevovať tunajšie detské oddelenie ako dobrovoľníci KDN. „Ide o občianske združenie spájajúce všetkých, ktorí chcú prispieť k skvalitneniu, spríjemneniu a uľahčeniu života dlhodobo hospitalizovaných alebo znevýhodnených detí. Našou hlavnou aktivitou je navštevovanie hospitalizovaných detí na detských oddeleniach,“ vysvetlila koordinátorka pre naše mesto.

Okrem návštev hospitalizovaných detí robievajú aj rôzne akcie v nemocnici. Ako napr. Mikuláša, hrové a tvorivé popoludnia, zbierky hračiek a ich rozdávanie v kostýmoch. Vďaka sponzorom a príspevkom tiež bezplatné organizovanie táborov a víkendových pobytom pre deti s onkologickým a kardiologickým ochorením a ich súrodencov. „KDN je špeciálny tým, že ako jedna z mála organizácií je založená čisto na dobrovoľníckej báze. To znamená, že všetko sme dobrovoľníci bez nároku na odmenu, dokonca aj vedenie združenia. Našou odmenou sú vysmiate detské tváre, ktoré sa tešia na našu ďalšiu návštevu, aktivitu, tábor či akciu,“ konštatovala zástupkyňa koordinátora KDN.

Dobrovoľníkom združenia môže byť každý s vekom nad 18 rokov, ktorý absolvuje úvodné školenie, na ktorom sa dozvie potrebné informácie. „Dobrovoľník si vyberie jeden deň v týždni, kedy v podvečerných hodinách od 17:00 do max. 20:00 navštevuje hospitalizované deti na detskom oddelení. S deťmi sa na oddelení hráme, rozprávame, kreslíme, tvoríme, čítame si a pod.,“ doplnila s tým, že navštevovať hospitalizované deti môže naozaj každý, kto chce pomáhať a má ich rád.

„Veľmi ma teší, že sa podarila rozbehnúť spolupráca s našou nemocnicou. Verím, že sme začali dlhodobú spoluprácu aj s obyvateľmi mesta, lebo verím, že tu máme veľa ľudí, ktorí chcú pomáhať a bude ich to napĺňať,“ dodala Gajdošíková.

Tú veľmi teší aj spolupráca s Obchodnou akadémiou v Považskej Bystrici, ktorej je absolventkou. Práve tam sa konalo prvé náborové školenie, ktoré prilákalo aj dve študentky OA. „Teší ma, že tu vidím aj tváre z našej školy, a že sa Považská Bystrica stala štvrtým mestom pôsobenia KDN. Prajem veľa úspešných rokov fungovania v našom meste,“ citovala koordinátorka projektu v našom meste slová riaditeľa OA Petra Bologu.

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Klub Detskej Nádeje otvorili aj v Považskej Bystrici: Aj takto plánuje pomáhať
8
Galéria

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie