Rôzne

A už sa zobudili… Dajte si pozor, v okolí Považskej zachytili medveďa, FOTO

Jar sa pomaly rozbieha, čo znamená, že aj medvede vyšli zo svojich brlohov. Jedného zachytili aj v našom okolí. Ako sa treba správať?

Ilustračný obrázok k článku A už sa zobudili… Dajte si pozor, v okolí Považskej zachytili medveďa, FOTO
Zdroj: TASR

Koncom leta minulého roka bolo v Považskobys­trickom okrese ohlásených viacero prípadov výskytu medveďov. Informovali sme vtedy o prípadoch z Domaniže, Prečína a považskobystrickej mestskej časti Podmanín. Vo štvrtok 16. apríla facebooková stránka Považská Teplá informovala o odfotenom medveďovi.

„Pri návšteve lesa buďte obozretní. Medveď odfotený na ,Teplanských prevratochʻ, čiže medzi Považskou Teplou a obcou Plevník – Drienové,“ uviedli k foto, ktorá vznikla vo štvrtok o 4.02 h.

Buďte ohľaduplní

Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR eviduje zvýšený nárast turistov a pohybu ľudí vo voľnej prírode aj mimo turistických chodníkov. Ochranári ľudí vyzývajú na ohľaduplnosť k prírode, rešpektovanie pravidiel a návštevných poriadkov. Informujú o tom na webovej stránke.

„V prípade návštevy národných parkov a chránených krajinných oblastí chceme návštevníkov požiadať o dodržiavanie značených turistických chodníkov, ktoré sú navrhnuté tak, aby pohyb po nich bol bezpečný, ukázal zaujímavé miesta, ale zároveň ochránil zraniteľné a citlivé časti prírody,“ uviedla riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP SR Marta Mútňanová. Dodala, že jarné obdobie je pre prírodu a živočíchy veľmi dôležité, čo si často ľudia neuvedomujú. Preto je napr. dôležité, aby vtáky neboli počas znášky vajíčok vyrušené.

Nepribližujte sa

Ochranári upozorňujú aj na medvede, ktoré v tomto období vyšli zo svojich brlohov. Približujú, že medveď sa človeku spravidla vyhne, no je potrebné, aby návštevníci dodržiavali bezpečnostné pravidlá.

„K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Taktiež pred ním nikdy neutekajte, mohlo by ho to vyprovokovať k prenasledovaniu a s vysokou pravdepodobnosťou by vás dobehol,“ uviedol Marián Hletko zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého zo ŠOP SR.

Ďalšie zaujímavosti z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24 a Facebooku.

Medveď z Považskej Teplej na foto.

FOTO medveďa z Považskej Teplej: Lokalita Teplanské prevraty
2
Galéria
Zdroj: Považská Teplá

Titulné foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk/TASR

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM

Najčítanejšie