Tlačové správy

5 znakov, podľa ktorých spoznáte zdravé bývanie

Máte pocit, že vás „staré zvyky“ a nedostatok času či informácií uväznili v kolobehu, ktorý vám škodí? Sú veci, ktoré sa zmeniť nedajú, ale vo svojom príbytku sme strojcom svojho zdravia my sami. Oplatí sa porozmýšľať nad opatreniami, ktoré nám vytvoria naozaj zdravé bývanie.

Ilustračný obrázok k článku 5 znakov, podľa ktorých spoznáte zdravé bývanie
Zdroj: Knauf Insulation

Naše telo nás za to odmení príjemnými pocitmi. Ktoré z týchto položiek u vás doma chýbajú?

1. Čerstvý vzduch

Dostatočný prísun kyslíka robí s našim organizmom divy. Samozrejme, treba dbať aj na teplotné podmienky a pristupovať k vetraniu inak v lete ako v zime. V zime treba vetrať nárazovo a intenzívne. Počas vetrania uzavrite ventil radiátora a otvorte okná dokorán. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať, doba sa pohybuje od 5 do 15 minút. V letných mesiacoch je tiež potrebné dostať z miestnosti vydýchaný vzduch, no zároveň si neprehriať interiér. Vhodné je vetrať v nočných hodinách či nadránom. Ideálnou voľbou je vetrací systém so spätným získavaním tepla.

2. Akurátna vlhkosť

Príliš vlhký vzduch nám zas ako prvé signalizujú naše steny a zariadenie. Na chladnejších miestach sa zráža voda, tvoria sa fľaky a následne plesne. Problémovým miestom v každom interiéri je kúpeľňa. Ventilátor na odsávanie vlhkého vzduchu by mal byť základným vybavením každej hygienickej zóny. Vo vlhších tehlových domoch treba trochu pritvrdiť – oplatí sa odsávať aj pary digestorom v kuchyni. Pre znižovanie vlhkosti je nutné nezakrývať radiátory závesmi, nesušiť bielizeň vnútri a nábytok neprisúvať úplne k stenám, ak je to možné.

3. Zabráňte plesniam

Ak ste nechali vlhkosť vo vašom obydlí šafáriť príliš dlho, môžu sa u vás natrvalo usadiť plesne. Keď nezakročíte včas, ich spóry sa rozrastú do hlbších vrstiev a ťažko sa odstraňujú. Uvoľňujú sa totiž do ovzdušia a môžu vyvolať opakované infekcie dýchacích ciest, zápaly spojiviek a nosovej sliznice hlavne u citlivých jedincov, detí a alergikov. Nepekný sivo – zelený výkvet však bohužiaľ nevzniká len v starších vlhkých domoch. Môžeme ho nájsť aj v príliš rýchlo dokončených novostavbách alebo nesprávne zateplených domoch. Kritickými miestami sú rohy a kúty miestností, miesta osadenia okien alebo spoje vonkajšej steny s balkónovými doskami, takzvané tepelné mosty. Plesne po zateplení spôsobuje príliš tenká alebo narušená tepelná izolácia, ale aj neprievzdušné vrstvy na vonkajšej stene. Pri zatepľovaní sa oplatí preveriť si stavebnú firmu, ktorá si dá záležať na netesnostiach a vybrať si zdravé stavebné materiály. Odborníci odporúčajú minerálnu vlnu, ktorá zabezpečuje vysokú paropriepustnosť, výborne tepelne izoluje a zároveň chráni pred požiarom a tlmí hluk z exteriéru.

4. Uprednostňujte prírodné materiály

Plasty sa dnes nachádzajú takmer všade a úplne sa im vyhnúť sa nám asi nepodarí. Je dobré vylúčiť z nášho domova aspoň syntetiku, ktorá prichádza do kontaktu s jedlom a pitím a tiež na miestach, kde je vystavená vyšším teplotám. Tam sa totiž najviac uvoľňujú škodlivé látky. V kuchyni môžeme nahradiť plasty drevom, nerezom, sklom či keramikou. Na prírodné materiály je však dobré myslieť už pri stavbe alebo rekonštrukcii. Môže to byť tehla, drevo, kameň, ale aj tepelnoizolačná vrstva. Keď si vyberiete minerálnu vlnu Ecose bez formaldehydu, fenolov a umelých farbív, môžete mať istotu, že vo vašom interiéri bude vždy zdravá klíma.

5. Ekologické nátery

Pri maľovaní stien a natieraní nábytku, podláh i radiátorov v interiéri by sme mali zvlášť venovať pozornosť zloženiu náterových materiálov. Ekologické farby či nátery by mali byť samozrejmosťou, sú totiž oveľa bezpečnejšie pre zdravie obyvateľov priestoru. Väčšina náterov a farieb na našom trhu obsahuje 40 – 60 % prchavých organických látok používaných ako rozpúšťadlá a riedidlá. Za bezpečné môžete považovať tie, ktoré sú riediteľné vodou. Pri výbere si všímajte ich označenie. Pozor, nenechajte sa pomýliť rôznymi „ekoznačkami“ na obale. Napríklad tzv „Zelený bod“, ktorý sa používa na českých výrobkoch, nezaručuje neškodnosť farby, znamená len to, že výrobca prispel na recykláciu obalu. Naopak, spoľahlivou značkou je „Ekologicky šetrný výrobok“. Tieto výrobky garantujú, že neobsahujú ťažké kovy, rakovinotvorné alebo toxické látky. www.knaufinsulation.sk

(PR) – Za obsah a fotografie zodpovedá objednávateľ tejto správy

Zdroj: Knauf Insulation
Zdroj: Knauf Insulation

Rýchle správy

Najčítanejšie