Filip Chudý Rôzne

Nekonečné čakanie pred nemocnicou v Považskej: Čítajte prví, čo sa zmení!

Pred našou nemocnicou sa začali každé ráno tvoriť rady. Aké opatrenia na riešenie tohto problému sa prijali? Prečítajte si aj stanovisko MUDr. Bakalu.

Ilustračný obrázok k článku Nekonečné čakanie pred nemocnicou v Považskej: Čítajte prví, čo sa zmení!
8
Galéria

Pred vchodom do Nemocnice s poliklinikou (NsP) v Považskej Bystrici sa začali v ostatných týždňoch až mesiacoch tvoriť už skoro ráno rady. Ľudia sa totiž chcú dostať na neurologické vyšetrenie k doktorovi Petrovi Bakalovi, ktorého vnímajú ako veľkého odborníka. „Je pravdou, že takáto situácia nastala v našej nemocnici, ale to sa týka viacerých nemocníc na Slovensku,“ povedal riaditeľ považskobystrickej NsP Igor Steiner, podľa ktorého takéto problémy vznikajú tým, že nielen neurológov, ale celkovo odborných lekárov je málo, pričom je zároveň pretlak pacientov na ambulanciách.

„Pán doktor Bakala dlhé roky pracoval tak, že koľko kariet mu za deň položili, toľko ľudí vybavil, no býval tu potom neraz až do 18:00. Ani to pacientom nevyhovovalo a sťažovali sa, že vraj musia čakať v daný deň dlho. Preto zmenil systém a striktne zaviedol, že koľko ľudí je schopný za deň vybaviť, no a tým vznikol tento problém s čakaním ľudí pred nemocnicou,“ uviedol jej riaditeľ.

Ako nám prezradili pacienti danej ambulancie, berie sa 15 pacientov za deň, pričom kto príde pred nemocnicu ako 16. v poradí, ten má už smolu. Poradie si pacienti už dokonca sami zapisujú na papier pred zamknutým vchodom do nemocnice, ktorá sa otvára o 6:00. V deň, keď sme robili prieskum, prvý v poradí prišiel pred nemocnicu o 2:15, číslo 6 prišlo o 3:50, číslo 10 o 4:30. „V Bytči, Rajci a Dubnici nie je neurológ, v celom Púchovskom okrese je len jeden. V Ilave skončil neurológ pred tromi mesiacmi a zostal len jeden,“ opísal stav Steiner s tým, že naša nemocnica má troch neurológov.

Kvôli problém s čakaním pred nemocnicou sa vo štvrtok 12. októbra uskutočnilo u riaditeľa našej nemocnice veľké pracovné stretnutie aj za účasti kompetentných ľudí z Trenčianskeho samosprávneho kraja, pod ktorý nemocnica patrí. Zúčastniť sa ho mal aj doktor Peter Bakala. O záveroch zo stretnutia nás informoval Igor Steiner: „Dohodli sa na niektorých veciach, konkrétne štyroch opatreniach. To, čo sa dá okamžite transformovať do praxe, čiže informácia na dverách, to sa spraví hneď. Ostatné sa bude postupne zavádzať asi v priebehu dvoch až troch mesiacov. Dovtedy teda bude pokračovať viac-menej tá situácia, ktorá nastala.“

Opatrenia z pracovného stretnutia

Prinášame ich tak, ako nám ich prezentoval riaditeľ NsP v Považskej Bystrici Igor Steiner.

  1. „Chceme zabrániť tomu, aby niekto čakal pred nemocnicou povedzme už o 3:00, pričom doktor by mal po službe voľno. Preto na vchodových dverách oznámime, že či pán doktor Bakala vôbec ordinuje, resp. v ktoré dni by mal. Bude to zoznam dní na mesiac. Tým sa zabráni zbytočnému čakaniu.“
  2. „Postupne sa na ambulancii doktora Bakalu pokúsime zaviesť systém elektronického objednávania. Ale keďže by hrozilo, že internetovo šikovnejší by si zobrali termíny, v úvode to budeme kombinovať aj s inými systémami prihlasovania, pričom uvidíme, ako to celé bude fungovať v praxi.“
  3. „Okrem toho, že na nemocničnej stránke informujeme o tom, že hľadáme neurológov, dá sa táto informácia aj na stránku TSK a špecializované stránky, na ktorých sa hľadá zamestnanie. Skúsime teda niekoho ďalšieho nájsť. Nemusí byť len jeden, nebránime sa ani viacerým. Problém je ale v tom, že dostatočne kvalifikovaných ľudí veľa nie je.“
  4. „Chceme zjednodušiť prácu doktorovi Bakalovi prijatím ešte nejakej asistentky, ktorá by ho odbremenila od administratívnej práce, čím by mu zvýšil čas každý deň na prípadne ešte nejakých pacientov. Ale tento bod s ním ešte musím prebrať, či si to on vie predstaviť.“

Vyjadrenie MUDr. Petra Bakalu

O vyjadrenie sme požiadali aj samotného doktora Petra Bakalu, podľa ktorého vznikol tento problém tým, že je málo neurológov v oblasti medzi Žilinou a Trenčínom, pričom ich podľa neho len na strednom Považí chýba deväť. „Ja som býval v ambulancii dostatočne dlho. Sedem rokov som namiesto do 13:00 robieval do 18:00 a 19:00. Vtedy to verejnosť nezaujímalo, doktor so sestričkou tu mohli aj dušu nechať… Len teraz sa ľudia sťažujú a robí sa z toho haló,“ prezradil.

Ako ďalej uviedol, ak by odišiel z ambulancie, spustí sa domino efekt a pacient by pomaly nemal kam ísť na neurologické vyšetrenie. „My, čo tu ešte ako tak dýchame, snažíme sa to držať. Pre pacientov je zavedený hybridný systém, lebo hoci je 15 časeniek, máme ešte aj vozičkárov a akútne prípady, čiže každý deň robíme minimálne 30 ľudí, čo je myslím na ambulanciu dosť a pomaly hraničiace s ľudskými možnosťami. Časy, keď som tu býval do 19:00 už nechcem zažiť. Ak by to malo prísť, zdvíham kotvy…,“ povedal Bakala.

Podľa jeho slov je neurológia ťažký odbor, ktorý nechce ísť veľa ľudí robiť, preto zo systému viac ľudí odchádza ako prichádza, čím sa problém bude nabaľovať. „Ak by som objednával na deň, v priebehu mesiaca sú mieste rozchytané na rok dopredu, no potom by bol problém s objednávaním ďalších ľudí. Takto mali možnosť sa k nám dostať aj ľudia, ktorí sa nemohli inde objednať, keďže iné ambulancie ich odmietli. Ak si teda privstali, tých 15 sa k nám dostalo. My sme skúšali už naozaj rôzne systémy objednávania, ale keď môžete vyšetriť za deň 30 ľudí, no chcelo by ich byť 60–70, tak sa proste nedá všetkým vyhovieť. Bol by som rád, ak by si ľudia začali uvedomovať a s vďakou chápať, že my traja, čo tu ešte sme, sa snažíme robiť čo je v našich silách,“ dodal Bakala.

Čakáreň MUDr. Petra Bakalu: Informácie, ktoré v nej ľudia z Považskej hľadajú
8
Galéria

Dajte LIKE na našej FB stránke a máte vždy čerstvé info z Považskej Bystrice a okolia

Môže vás zaujímať:

Vekoví rekordéri Považskobystrického okresu: Koľko ľudí sa u nás dožilo stovky?

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM